“Sağlık çalışanları tükendikçe karanlık çöküyor”

TTB: “Sağlık çalışanları tükendikçe karanlık çöküyor. Bu gidişata DUR demek için 11-15 Kasım tarihleri arasında her akşam saat 21:00de 1 dakika boyunca ışıklarımızı açıp kapatıyoruz.”

145 SAĞLIK EMEKÇİSİ SALGINDA CAN VERDİ

Covid-19 salgının da virüs yükünün artışı, bulaş ve seyir açısından sağlık çalışanlarının  en riskli grup haline geldiğini söyleyen Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ahmet Suntur, “Pandemi sürecinde yoğun emek gerektiren sağlık hizmeti sunarken şu ana kadar 64’ü hekim olmak üzere en az 145 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir” dedi.

FİZİKEN VE RUHEN YORGUN DURUMDAYIZ

Salgın tüm yıkıcı etkisi ile devam ederken, her gün bir hekimin Covid-19 nedeniyle kaybetmenin çaresizliği içinde olduklarını belirten Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ahmet Suntur, şu ifadelere yer verdi:

 “Salgına karşı yeterli önlem alınmaması, etkili bir mücadele yürütülmemesi ve salgınla mücadelenin yalnızca  hastanelerde yapılması nedeniyle;  sağlık çalışanları olarak fiziken ve ruhen çok yorgun durumdayız. Resmi olarak ilk Covid-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar bu virüsle savaş, tüm hekim ve sağlık çalışanlarının öncelikli hizmeti olmuş, yurttaşlarımızın salgını en az etki ve can kaybı ile geçirmesi için gece gündüz demeden çok büyük bir sabır ve özveriyle mücadele verilmiştir ve son vakaya kadar da verilecektir. İstatistiki verilerde toplumun diğer kesimlerine göre sağlık çalışanlarının pandemiden kat kat fazla etkilendiği açıkça görülmektedir. Sağlık hizmeti sunarken, kayıtlara geçen şu ana kadar 64’ü hekim olmak üzere en az 145 sağlık çalışanı salgın yüzünden yaşamını yitirmiştir.

COVİD-19 SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ‘MESLEK HASTALIĞI’ SAYILMALI

Covid-19 ‘ un ‘meslek hastalığı’ olarak kabul edilişi, tükenmişlik yaşayan; savaşın ön safında yer alıp ölümüne çalışan tüm sağlık emekçileri için acilen verilmesi gereken bir karardır. Bu nedenle kaybettiğimiz meslektaşlarımızı da kapsamak üzere salgının tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini, şiddetle talep etmekteyiz. Virüsle savaşırken ölen tüm hekim ve sağlık çalışanları için bu kararın alınması; vicdânen ve etik olarak boynumuzun borcudur.

Bu kapsamda 11 Kasım Çarşamba gününden itibaren tüm Türkiye’de ve ilimizde ‘Sağlık Çalışanları Tükendikçe Karanlık Çöküyor’ diyerek Saat: 21.00′ da 1 dakikalık,5 gün sürecek ışık açıp kapama eylemi başlattık. Tüm vatandaşlarımızı sağlık çalışanlarına desteğe davet ediyoruz. Bu savaşı yenmek için ‘birlikte’ yol almalı ve ‘birlikte’ hızla, sağlıklı günlere kavuşmalıyız.”  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.