Ağar: Meclise işçi lehine gelen tek bir madde yok

Türk-iş Genel Mali Sekreteri ve Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, iktidarın kıdem tazminatından vazgeçmesinin ardından, Meclise getirdiği torba yasa içinde yer alan bazı maddelerin hem kıdem tazminatını, hem de emekliliği ellerinden alacak nitelikte olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP)  Ekonomi Masası hafta sonu Adana’da idi. Bu bağlamda CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ve Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türk-İş 4. Bölge Temsilciliğini ziyaret etti. Ziyarette Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, Türk-İş’e bağlı Sendika Başkanları ve parti yöneticileri de hazır bulundu.

***

Türk-iş Genel Mali Sekreteri ve Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, iktidarın kıdem tazminatından vazgeçmesinin ardından, Meclise getirdiği torba yasa içinde yer alan bazı maddelerin hem kıdem tazminatını, hem de emekliliği ellerinden alacak nitelikte olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP)  Ekonomi Masası hafta sonu Adana’da idi. Bu bağlamda CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ve Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türk-İş 4. Bölge Temsilciliğini ziyaret etti.

KIDEM TAZMİNATI HAYATİ MESELEMİZ

Türk-iş Genel Mali Sekreteri ve Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, burada yaptığı konuşmada önemli noktalara temas etti. Çalışma hayatında çok büyük sıkıntıların bulunduğuna dikkat çeken Ağar, şunları söyledi: Bizim en önemli konumuz, hayati meselemiz kıdem tazminatıydı. Kıdem tazminatı gündeme geldiğinde TÜRK-İŞ olarak ve diğer konfederasyonlarının da katılımıyla genelde birlikte mücadele ettik ve şubelerimizle etkin eylemler yaptık. Gerek muhalefet partisiyle, gerek iktidar partisiyle sosyal diyalogları geliştirerek ve kıdem tazminatını geri çektirme huzuruna kavuştuk, başardık bunu. Daha sonra kıdem tazminatını çektirme daha 2 ay olmadan yeni bir Torba Yasası getirdiler. Bu Torba Yasası aslında kıdem tazminatından daha çok tehlikeli bir olaydı ve bu Torba Yasası’yla gelen yasa hem kıdem tazminatımızı, hem emekliliğimizi elimizden alacaktı. Ancak bununla ilgilide büyük mücadele ettik, büyük bir gayret gösterdik. Gerek siyasi partilerin temsilcileri, muhalefet partileri bununla ilgili yine sosyal diyaloglarımızı geliştirerek ve TÜRK-İŞ’imizin Genel Başkanının gerçekten bundan çok büyük emeği var. Diğer konfederasyonlarımızla birlikte üçlü imzayla açıklama yapılmasının büyük etkisi oldu. Muhalefet ve iktidar partileri de TÜRK-İŞ Genel Başkanımızın sosyal diyalogunu çok iyi geliştirmesinden dolayı bu çok önemli ve zor olan Torba Yasası’nda çalışma hayatını ilgilendiren maddeyi Torba Yasası’ndan çıkartmış olduk. Bu çok önemli başarıydı, emeği geçen tüm kim varsa, hangi kuruluşlar varsa Allah razı olsun diyorum.”

İŞSİZLİK ORANI ÇOK YÜKSEK

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’da Türkiye’de çok yüksek bir işsizlik oranı olduğunu söyledi. Erdoğdu, “CHP Ekonomi Masası olarak ilk toplantıyı Mersin, Adana ve Hatay’da yaptık, bu buraya verdiğimiz önemi gösteriyor.  Türkiye’de çok yüksek bir işsizlik var, belirli patron gurupları var, patronlar küçük, küçük tekelleşiyor, onlarda yabancı sermayeyi yok etmeye başladı. Şu gün itibariyle bizim çalışanların sahibi olduğu şirketleri özendiriyor olmamız lazım. Mesela İş Bankası çalışanların sahibi olduğu bir şirket, OYAK öyledir, hatta TORKU örneği de var. bunarlı arttıra bilmeliyiz. Almanya’da sendikaların bankası var. bunu özendirebilmeliyiz, bunun mücadelesini verebilmeliyiz. Çalışanların en örgütlü kuruluşu sendikalarsa, sendikalar artık bazı konularda çalışanın pay sahibi olabilmesi için çaba göstermeli. Biz sermaye piyasalarını bunun için kurduk, artık bu yolda gidebilmeliyiz. Yoksa şöyle olacak, Türkiye’de işsizlik kronik bir sorun haline gelecek, Türkiye’de bu kadar yüksek işsizlik varken asgari ücreti yükseltseniz de fiilen uygulanmayacak ve Türkiye’deki gelir dağılımı adaletsizliği artarak devam edecek. Peki; gelir dağılımı adaletsizliği artarak devam ederse ne olur? 2 bin lira maaş alan bir işçinin 2 çocuğunun sağlıklı beslenmesi mümkün mü? İyi eğitim alabilmesi mümkün mü?

Bizim ülkemizde kalkınmanın önünde işçi engel görünüyor, esnaf engel görünüyor. Hayır, kalkınmanın temel direği bunlar. Eğer vasıflı bir işçi istiyorsak, vasıflı bir ücret vermek zorundayız. Vasıflı bir ücret vermek istiyorsak da, vasıflı üretim yapmak zorundayız. Onun için iş dünyasıyla, emek dünyası ve kamu otoritesi birbirinden kopuk hiç bir şey yapamayız.   

Yine söylüyorum, Türkiye’deki büyüme modeli iktidarların yandaş şirketlerine kamu kaynaklarını haksız aktarılması üzerine kurulu. Bundan bir gelecek olmaz, bundan Adana’nın da bir geleceği olmaz. Ki Adana gelir adaletsizliğinin en yoğun oldu yer. Şimdi birde Suriyeliler diye bir problemimiz var, ben hiçbir zaman yabancı düşmanı olmadım. Ama 4,5 milyon Suriyeliyi buraya getirip kayıtsız olarak asgari ücretin yarısına çalıştırıyorsan ve senin ülkende fiilen yüzde 30’un üstünde işsizlik varsa Adanalıya da yazık, bu millete de yazık, hepimize de yazık” dedi.  

GELEN HER BAKANIN GÜNDEMİ KIDEM TAZMİNATI

CHP Genel başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise, “Hükümet değişiyor, bakanlar değişiyor, bir tek konu değişmiyor. Kıdem tazminatı meselesi değişmiyor. Bakan geliyor, bakan gidiyor her bakanın birinci gündem maddesi kıdem tazminatı” dedi. Ağbaba sözlerini şöyle tamamladı: ” Geçtiğimiz aylarda kıdem tazminatıyla ilgili bir gündem geldi, sendikalar sayesinde, toplumun üzerinden tekrar geri çekildi, şimdi yeni bir formül bulunmuş şeytanın aklına gelmeyen bir formül, hakikaten kıdem tazminatını yok eden bir formül. 25 yaş altı, 50 yaş üzeri belirli iş sözleşmesi yapılıyor, 10 günden az çalışma olanağı veriliyor tabi bu uygulama geçtiğimiz günlerde 4 maddesi de meclisin genel kurulundan çekildi, komisyondan değil genel kuruldan çekildi.

EN ÇOK EMEĞİ TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY VERDİ

Hakkını teslim etmek lazım bunun çekilmesinde herkesin emeği var. İş konfederasyonunun emeği var, ama en çok emeği de hakkını teslim etmek lazım TÜRK-İŞ’in Genel Başkanı Ergun Atalay’dır. Türkiye geniş bir işsizliğin ve yoksulluğun içerisinde, ancak bizim ülkemizi yönetenler her gün yeni bir teoriyle, yeni bir politika ile karşımıza çıkıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir