Kılıçdaroğlu’ndan kadınlara: Gücünüzün farkına varın, deviremeyeceğiniz iktidar yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları’nın “YaşamHak” Projesinin tanıtım toplantısında,  ” Gücünüzün farkına varın, birleşirseniz deviremeyeceğiniz iktidar yok” dedi.

Kılıçdaroğlu , “Bütün kadınların belirli bir hedef  ilkesinde birleşmelerini istiyorum. Nedir o hedef? Kadına yönelik şiddet var, evet, kadın mağdur oluyor evet, kadın işsiz, evet, kadın yoksulluğu en derin yaşayan kişi, evet, kadın eğer çocuğunu yatağa aç yatırıyorsa o kadının dramını başka kimse anlayamaz. ‘’ diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Bütün bunları yaşıyor mu bu kadın yaşıyor. Kadının bu sorunlardan kurtulması ve daha güçlü olması için temel çözüm kadının siyasette çok daha güçlü şekilde var olmasıdır. Siyasette daha fazla söz sahibi olacak ve daha güçlü olacak. Nasıl olacak? Nasıl daha çok haktan, hukuktan, adaletten söz edecek? Bunun yolu kadınların parlamentoda daha fazla temsil edilmeleridir. Siyasette ağırlıklı olarak var olmalarıdır.

Bu ülkede nüfusun yarısı kadın. Hatta yarısından fazlası kadın. Parlamentoya bakıyorsunuz, seçimle gelen diğer organlara bakıyorsunuz, buralarda kadının gücü ne kadar? Kadın gerçekten buralarda arzu ettiğimiz ölçüde var olabiliyor mu, olamıyor.

O zaman bütün kadın kardeşlerimden bir beklentim var. Ben sizin hakkınızı savunuyorum, siyasette daha fazla olmanızı istiyorum. Daha çok görünür olmanızı istiyorum. Haklarınızı savunmanızı istiyorum. Yapacağınız ilk şey Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi için çaba harcamaktır. Diyeceksiniz ki, hangi coğrafyada, nerede olursanız olun, birlikte şunu yapmak zorundasınız; ‘Siyasi Partiler Yasası’na cinsiyet kotasını getiren partiye oy vereceğiz, destek vereceğiz. Siyasi Partiler Yasası’na cinsiyet kotasını getirmeyen, karşı çıkan partiye de hep beraber karşı duracağız’.

Emin olun, gücünüzün farkında olun. Olağanüstü gücünüz var. Kadınlar birleştiği takdirde deviremeyecekleri iktidar yoktur. Kadınlar birleştikleri takdirde kabul ettirebilecekleri her şeyi siyasi otoriteye kabul ettirebilirler. Bu gücün farkında olmanın yolu birlikten geçiyor.

Siz kadınlar şiddetten mağdursanız, istismardan mağdursanız, yoksulluktan mağdursanız, eğitimden mağdursanız o zaman yapacağınız bir şey var; bu mağduriyetlere yol açan siyasi anlayışı bir tarafa bırakacaksınız. Onlara diyeceksiniz ki, ‘Çekilin bir köşede durun. Biz kadınlar olarak siyasette daha fazla var olmak istiyoruz daha güçlü olmak istiyoruz kadının haklarını çocukların haklarını sonuna kadar savunmak istiyoruz. Doğanın haklarını sonuna kadar savunmak istiyoruz. Neden biz bunlardan mahrumuz? Bu ülkenin kadınları. Milli Kurtuluş Savaşı’nda biz yardım etmedik mi, elimizde silahla mücadele etmedik mi.’

Kastamonu’daki İstiklal yolunda cepheye silah taşıyan kadınları kim unuttu, kimse unutmadı. Açlıkla, yoksullukla en temel mücadeleyi yapan kadın değil mi, kadındır. En büyük dramı yaşayan kadın değil mi kadındır. O zaman kadının siyasette hakkının teslim edilmesi lazım. Siyasi Partiler Yasası’na cinsiyet kotasının getirilmesi lazım.

306 kadın örgütü var 306’sıyla dönüştüm. Projenin adı YaşamHak. Haktan hakkınızdan söz edeceksiniz. Elinizden alınan hakların iadesini isteyeceksiniz. Bu mücadelenin verilmesi lazım.

Kadın yoksulluğu ile mücadele etmek de bir hak. Eğer yoksulluk derinden aileleri vuruyorsa o zaman buna karşı da mücadele etmek lazım.

İki gün önce Sivas’ta bir dernek 500 lira dağıtacağım yakıt parası diyor. Metrelerce kuyruk var. Yoksulluğu görmek istiyorsanız o kuyruğa bakacaksınız. Yüzde 99’u kadınlar. Bunu da aşmamız lazım. Hiç kimsenin yoksulluğu teşhir edilmemeli. Yapmamız gereken aile destekleri sigortasını talep edecek tüm kadınlar. Kimse kadınları onun çocuklarını ve ailesini açlığa ve yoksulluğa mahkum edemez, 21. YY Türkiye’sinde mahkum edemez.  ‘Benim yoksulluğumu giderecek ey devlet.’ Bu da bir haktır. 1974’te parlamento söz vermiş, aile destekleri sigortasına. Neden uygulanmıyor, neden yasası çıkmıyor?

Kadın kolları, güzel bir projeyi başlatıyor. Kadına yönelik şiddet olduğu takdirde hukuk desteği vereceğim, psikolojik destek vereceğim. Ama ben bunun bir adım ötesini iki adım ötesini dillendiriyorum. Kadın hem yaşamda ekonomik olarak güçlü olacak, moral olarak güçlü olacak. Kimseye el avuç açan bir kadını görmek istemiyoruz. Çöp konteynırlarından yiyecek toplayan kadınları görmek istemiyoruz. Pazar artıklarından bir şey bulup akşam çocuklarımı besleyebilir miyim diye düşünen bir kadın görmek istemiyoruz. Tam tersine bu kadın evinde otururken sosyal devlet ona her türlü olanağı sağlamak zorundadır. Bunu sağlamadığınız takdirde devlet sosyal devlet olmaktan çıkar.

Kadın güçlü olduğu takdirde şiddete maruz kalmaz. Kadına yönelik şiddetin erkekler tarafından yapılması erkeğin zafiyetini ve güçsüzlüğünü gösterir. Kaba kuvvet asla ve asla kişiyi haklı kılmaz. Kişiyi haklı kılan aklı mantığı adalete duyduğu saygıdır. Kaba kuvvetle şiddet uygulamak erkeğin kendisini aşma kapasitesinin olmadığını gösterir. İnsana saygı duymadığını gösterir.

“Biz hep birlikte kadın erkek, kadına yönelik şiddet konusunda duyarlılığımız korumalı mücadele etmeliyiz. bu konuda tüm davalar CHP hukuk birimleri tarafından izlenmekte, Kadın Kolları tarafından izlenmekte. 5 Aralık’ta kadın seçme ve seçilme hakkının verildiği tarihte böyle bir projeyi hayata geçiriyoruz. Kadın kollarını ve bu bağlamda Anadolu coğrafyasında çalışacak olan tüm kadınları yürekten kutluyorum.

Birlikte mücadele edeceğiz. Hiç kimse adaletsizlikle karşı karşıya kalmamalı bu coğrafyada. Herkes huzur içinde yaşamalı. Bunu sağlayabilir miyiz, kesinlikle sağlayacağız. Hiç kimsenin umutsuzluğa kapılma hakkı yok. Birlikte mücadele edeceğiz.

İki şey bekliyorum; Sizin haklarınızı savunuyorum ama siz de kendi hakkınızı savunun.

Bir; ‘Siyasi Partiler Yasası’nda cinsiyet kotası istiyorum’ diyeceksiniz. ‘Bunu kabul etmeyen siyasi partilere asla oy vermeyeceğiz’ diye sokaklara çıkacaksınız yeri geldiğinde, yeri geldiğinde siyasilere söyleyeceksiniz. Beraber olacaksınız bölünmeyeceksiniz bu konuda.

İki;  21. yüzyıl Türkiye’sinde yoksulluğu yaşamak sitemiyoruz. ‘1974’te Parlamento aile destekleri sigortasını çıkarma konusunda söz verdiyse sözünü yerine getirsin, sözünü yerine getirmeyen siyasi partiye oy vermeyeceğiz’ deyin.  İki şey istiyorum.

Bu iki konu hayata geçirildiği takdirde hem siyasette hem ekonomide hem hukukta hayatın her alanın kadınlar çok güçlü olacak. o zaman kadın erkek eşitliği dediğimiz eşitliği yakalamış olacağız. Eşitlik kağıt üzerinde kalmamalı. eşitlik hayata geçirilmeli. Kadınlar bunu lütuf olarak beklememeli mücadele sonunda bu hakları alabilmeli.

Bütün kadınlardan iki temel konuda ortak hareket etmelerini istiyorum. Aynı acıyı tüm kadınlar ortak yaşıyorlar. Bu acıları gidermek zorundayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.