Nazlıaka , “YaşamHak Projesi’’yle, kadına şiddete karşı 7/24 çalışacak sistemi anlattı ve ekledi: Mafya bozuntularına alan açanlar, şiddetle mücadele edemez

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kadına yönelik şiddete karşı CHP Genel Merkezi’nde 7/24 çalışacak olan bir çağrı merkezi kurduklarını ve sistemin 7 Aralık’ta hizmete gireceğini duyurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Kadın Kolları’nın “YaşamHak Projesi”nin tanıtımını yaptı.

Nazlıaka, kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 86. yıldönümü dolayısıyla bugün CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen ­etkinlikte yaptığı konuşmada kadına yönelik şiddete karşı CHP Genel Merkezi’nde 7/24 çalışacak olan bir çağrı merkezi kurduklarını ve sistemin 7 Aralık’ta hizmete gireceğini duyurdu.

YaşamHak’a başvurmak isteyenler 444 82 85 numaralı telefondan ya da yasamhak.com adresinden ulaşabilecek.

“1934’ten beri 598 kadın vekil oldu”

Nazlıaka, 1934 yılından bu yana yapılan seçimlerde Meclis’e giren toplam 11 bin 385 milletvekilinden sadece  598’inin yani yüzde 5’inin kadın olduğunu söyledi.

“Bir arpa boyu bile yol kat edememişiz. Özellikle son 18 yılda, kadın erkek fırsat eşitliği konusunda o kadar geriledik ki, kadınlar en temek hakları olan yaşam hakkını kaybetmeme mücadelesi verir hale geldi. İşte biz de bu önemli günde, bu durumu biz kadınların değiştireceğine olan inançla ‘YaşamHak’ projesini hayata geçirmeye karar verdik.

 “Yaşama hakkı; dokunulamaz, devredilemez ve vazgeçilemez olan en temel insan hakkıdır. Maalesef bu hak, ülkemizde kadınların elinden alınıyor. Biz de bu yüzden ‘yaşam bir haktır’ dedik, hem birlikte ve hem de ayrı ayrı okunduğunda farklı anlamları içinde bulunduran, umut dolu bir isim ürettik.”

“Ne yazık ki ülkemizde bir cins kırım yaşanıyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddet görüyor. Ülkeyi yönetenler ise kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda samimi değil. Biz, bu projeyle tüm şiddet gören kadınlara destek olmayı hedefliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’ni sığınacakları bir yuva olarak görmelerini arzu ediyoruz.

YaşamHak Projesi ile kadına yönelik şiddete çözüm üreteceklerini söyleyen Nazılaka, şöyle konuştu:

“Biz kadınlar çok iyi biliyoruz ki; ülkeyi kin ve nefretle yönetenler, mafya bozuntularına alan açanlar, şiddetle mücadele edemez. Bu nedenle hangi siyasi görüşten olursa olsun, biz tüm kadınların yanında olacağız.  “Ayrıca bu projeyle Türkiye’nin şiddet haritasını çıkaracağız. YaşamHak, bize bölgelerin özgün yapısına dair veriler sunacak. Nerede erken yaşta zorla evlilikler daha fazla, nerede psikolojik şiddet daha yaygın; bilgi sahibi olacağız. Bu şiddet türlerini besleyen nedenleri saptayacağız. Böylece ilk seçimlerde, dostlarımızla birlikte iktidara geldiğimizde bu sorunları kökten çözeceğiz.” (ANKA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.