“Madenler halkın yararı doğrultusunda değerlendirilmeli”

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, “Dünya Madenciler Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, maden emekçilerinin ağır ve çok zor şartlar altında alın teri dökerek çıkardıkları madenlerin, halkın yararı doğrultusunda değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin milyonlarca yılda oluşan yer altı zenginliklerinin gün yüzüne çıkarılmasında emek ve alın teri bulunan maden emekçilerinin “Dünya Madenciler Günü”nü kutlayan Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, maden emekçilerinin ücret ve tazminat hakları ile sağlıklı ve güvenli iş ortamında çalışma mücadelesini desteklediklerini kaydetti.  

“MADEN EMEKÇİLERİ, OLUMSUZ KOŞULLARIN AĞIR FATURASI DAHA AĞIR HİSSEDİYOR”

JMO Adana Şube Başkanı Dr. Tatar şöyle devam etti;

“Ağır ve zor çalışma koşullarda görev yapmalarına ilave olarak, ekonomik krizin yol açtığı tahribatla birlikte Covid-19 pandemisinin de ağır faturasının beyaz ve mavi yakalı emekçilere çıkarılmak istendiği bu zor dönemde, maden emekçileri bu olumsuz koşulları daha bir derinden hissetmektedir. En tehlikeli iş kolunda çalışan maden emekçileri, işçi sağlığı ve işyeri güvenliği sorunlarını yaşarken, taşeronlaşma-özelleştirmenin getirdiği uzun çalışma süresi, düşük ücret ve sendikasızlaştırma gibi sorunlardan daha fazla etkilenir hale getirilmiştir.  Soma ve Ermenek maden işçileri başta olmak üzere, ücret ve tazminat hakları ile sağlıklı ve güvenli iş ortamında çalışma mücadelesi veren, alın teri döken tüm maden emekçilerinin örgütlü mücadelesini destekliyoruz

“MADENLER HALK YARARI DOĞRULTUSUNDA DEĞERLENDİRİLMELİ”

Ülkenin doğal zenginliği olan madenlerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, sözlerini şöyle tamamladı;

“Jeoloji Mühendisleri Odası olarak, milyonlarca yılda oluşan ve yenilenemez yeraltı kaynaklarımız olan madenlerimizin uluslararası madencilik tekellerinin çıkarına değil halkın yararı doğrultusunda; çevre, doğal ve kültürel zenginliklerimizi koruyarak işletilmesi ve değerlendirilmesine yönelik politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini bir kez daha yineliyoruz.  Maden kazalarında yaşamını yitiren maden emekçilerini saygıyla anıyor, madenleri arayıp bulan, işleyen, alın terleri ile maden ocaklarını aydınlatan tüm maden emekçilerinin “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.