“Yurttaşların devlet tarafından eşit olarak korunması esastır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova İlçe Başkanı Remzi Ümit Atay, bütün yurttaşların evrensel insan haklarına tam anlamıyla sahip olmaları için gerekli her türlü düzenlemenin ve uygulamanın eksiksiz olarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Atay, 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajında, eşitlik vurgusu yaptı. Birleşmiş Milletlerin 1948 yılında kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Türkiye’de 1949 yılında Resmî Gazete’de yayımlanarak hayata geçirildiğini anımsatan Başkan Atay, her insanın yasalar önünde eşit haklara sahip olduğunu belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir. Yurttaşların devlet tarafından eşit olarak korunması esastır. Yaşanan hak ihlallerinde yalnız yasalardan değil, uygulamadan kaynaklanan sorunlar da çözüme kavuşmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.