“Kamu bankalarının spor kulüplerinden alacağı ne kadar?”

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, süper lig kulüplerinin ‘ekonomik yapılarına ilişkin verileri’ sorduğu önergesine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, üstü kapalı yanıt verdi.

 UEFA bile Türkiye Süper Ligi’ndeki takımların kar-zarar ve borçlarına ilişkin hazırladığı raporu tüm dünya ile paylaşırken Gençlik ve Spor Bakanlığı, kamu bankalarının Süper Lig takımlarına yaptığı ödemeleri bile açıklamaktan çekindi. 

GÜRER, SÜPER LİG TAKIMLARININ BORÇLARI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türk futbolunun adeta iflasa sürüklendiği bir dönemde, Süper Lig kulüpleri takımlarının borçlarını, Gençlik ve Spor Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. 

KAMU BANKALARININ TAKIMLARA YAPTIĞI ÖDEMELER NE KADAR?

Gürer soru önergesinde, “Ülkemizde süper ligde yer alan spor kulüplerinin toplam borcu ne kadardır? Borcu en fazla olan ilk beş spor kulübü hangileridir? Bu kulüplerin toplam borç miktarı ne kadardır? Son 2 yıl içerisinde, kamu bankalarından süper lig takımları için yapılan ödeme ne kadardır? 2012-2020 yıllan arasında yabancı uyruklu sporculara toplam ne kadar ödeme yapılmıştır? Yabancı sporcuların ödemesi döviz türlerinden hangisi ile yapılmıştır?” şeklindeki sorularına yanıt istedi. 

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN ÜSTÜ KAPALI YANIT 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, önergedeki soruların hiçbirine net bir yanıt veremedi. 

KASAPOĞLU: “BİZİM BİLGİMİZ YOK” 

Bakan Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde kulüplerin borcu hakkında güncel kesin bir bilgi bulunmadığını ancak borsaya açık Süper Lig kulüplerinin borç bilgileri kamuoyuna açık olduğunu belirtti. 

KAMU BANKALARINA OLAN BORÇLARI DA BİLMİYORUZ 

Kamu bankalarından Süper Lig Kulüplerine yapılan ödemelerin, bankalar ile kulüpler arasındaki hukuki ilişki kapsamında gerçekleştiğini ifade eden Bakan Kasapoğlu, bu nedenle Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde kamu bankalarından süper lig kulüpleri için yapılan ödemeler hakkında bilgi bulunmadığını açıkladı.

YABANCILARA ÖDENEN PARALARI BİLEMİYORUZ

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, yabancı uyruklu futbolculara yapılan ödemelerin, tescilli oldukları kulüpleri tarafından yapılmakta olduğundan bilgi verilemeyeceğini de sözlerine ekledi. 

UEFA BİLİYOR AMA TFF BİLMİYOR 

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Bakan Kasapoğlu net bir yanıt vermemiş olsa da Türkiye Süper Lig kulüplerinin kar-zarar ve borç dengelerinin UEFA tarafından hazırlanan raporlarla dünya kamuoyuna açıklandığını anımsattı. 

BORÇ  NE KADAR?

CHP Milletvekili Gürer, UEFA’nın kulüplerin borçlarını tek tek açıkladığına da dikkat çekerek, UEFA’nın Türkiye Süper Lig’deki borcu net biliyor olmasına rağmen Türkiye Futbol Federasyonu’nun ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu konuda bilgi sahibi olmamasının düşündürücü olduğunu ifade etti. 

Gürer, “Kamu bankalarına  kulüplerin yüklü miktarlarda borçlarının olduğu bilinmektedir. Kamu bankalarının bu kulüplerden ne kadar alacağının olduğu, yapılandırma yapılıp yapılmadığı, yapıldı ise hangi şartlarda yapılandırma uygulandığı, kamu tarafından bilinmelidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir