Meğer Türkiye’de yoksulluk sorun olmaktan çıkmış: Peki millet niye aç ve işsiz?

Pandemiyle birlikte işsiz sayısı patlarken, gündelik işlerde çalışanlar evine ekmek götüremezken,Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, TBMM bütçe görüşmelerinde, bir eline ‘iş’ diğer eline ‘aş’ yazarak yaşamına son veren vatandaşa yönelik soruları yanıtlamayarak, “Türkiye’de yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk sorun olmaktan kalktı” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 Yılı Bütçe Teklifi görüşmelerinde muhalefet, yoksulluk intiharlarını gündeme getirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, aşırı yoksulluk ve yoksulluk sorunlarının geride kaldığını iddia etti.

Cumhuriyet’in haberine göre Bakan Selçuk, Samsun’da önceki gün bir eline iş, bir eline de aş yazarak intihar eden vatandaş hakkındaki soruları yanıtlamayan kendisini asan yurttaş hakkındaki soruları yanıtlamadı ve “Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da ifade edildiği gibi artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı. Biz daha ziyade refahı paylaşmayı ve bu süreçteki acil durumlarda vatandaşlarımızın yanında olmayı hedefleyen bir sosyal yardımı önemsiyoruz” görüşünü dile getirdi.

“İşsizlik fonu sadece işçinin değil”

İşçilerin işini kaybetmesi durumundaki tek güvencesi olan İşsizlik Sigortası Fonu’nun işçilerden çok işverenin kullanması da tartışmaya neden olan bir diğer konuydu. Bakan Selçuk, bu fonun sadece işçilere ait olmadığını ve sadece onlar tarafından kullanılamayacağını söyledi. Selçuk, “Aynı zamanda işverene yönelik ve istihdamı artırmak konusundaki programlar da var. Dolayısıyla yüzde 66’sı doğrudan çalışanlara, yüzde 26’sı istihdamı korumak amacıyla teşviklere, yüzde 8’i de yine istihdam bağlantılı programlara gitmekte” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.