‘’Sözler havada kaldı!’’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan binlerce üniversiteli işçiyi ilgilendiren statü değişikliğini, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a yazılı soru önergesi ile sordu.

CHP’li vekil Gürer, beş yıl önce bu yönde düzenleme sözü verildiğini ancak beş yıldır bu sözün yerine getirilmediğini belirtti. Gürer, “Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında işçi ve memur statüsündeki personeller ile işler yürütülmektedir. Memur statüsünde değerlendirilenler unvanlarını kullanmakta olup çalıştıkları yerlerde şef, müdür ve müdür yardımcısı gibi makamlara yükselebilmektedirler. Buna karşın işçi statüsünde değerlendirilenler ise terfi ve görevde yükselme gibi özlük haklarından faydalanamamaktadırlar. Üniversite mezunu olmalarına rağmen işçi statüsünde olanlar, çalıştığı kurum tarafından istediği yerde ve pozisyonda işçi olarak çalıştırmakta olup bununla birlikte memur statüsünde çalışan personeller ise meslek ve unvanı gereği olan müdürlük ve pozisyonlarda çalışmaktadırlar. Üniversite mezunu işçiler tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından faydalanamadığı gibi mesleği konusundaki toplantılara, seminerlere, eğitimlere yalnızca işçi olduğundan dolayı katılamamaktadır. Bu tür organizasyonlara katılma talepleri memur olmadıklarından dolayı kurum tarafından reddedilmektedir. Üniversite mezunu işçiler arasında başka bir kuruma tayin ve atama durumu olmadığından dolayı birçoğu da eşlerinden ve çocuklarından ayrı yaşamaktadırlar” dedi.

GÖREVLERİNDE BAŞARILILAR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde bugüne kadar verilen her türlü görevi layıkıyla yerine getiren üniversite mezunu işçilerin memuriyet kadrolarına alınarak haksızlığın önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. Gürer, “Böylelikle yapılan haksızlık uzun bir aradan sonra düzeltilmiş ve aynı eğitimi almış personeller arasındaki farklılıklar da kalkmış olacaktır. Üniversite mezunu işçiler için gerekli yasal düzenlemenin yapılarak statü değişikliği ile memur kadrolarına geçirilmesi için  düzenleme  sağlanmalıdır” dedi ve bu konuda çalışma yapılıp yapılmadığını bakana yazılı soru önergesiyle sorduğunu belirtti.

Gürer, üniversite mezunu işçilerin statü değişikliğinin ne zaman yapılacağını Bakan’a sordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.