Koncuk: Kadrolu-sözleşmeli ayrımı sona erdirilmeli

Bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk, çalışma hayatında uygulanan çok farklı statülerin iş  barışını bozduğunu belirterek, ‘’Bunlar, iş verimi ve kalitesini düşürmektedir. Aynı işi yapan, aynı eğitim seviyesinde olan çalışanların farklı hukuki statü içerisinde çalışmaya zorlanması anayasamızda ifadesini bulan hukuk devleti ilkesi ile de bağdaşmamaktadır.” dedi.

Sözleşmeli personel uygulamasının kötü bir  hal aldığını savunan Koncuk,’’ Kendi içinde dahi süreli sözleşmelilik, süresiz sözleşmelilik olarak ayrıştırılmış durumda olan bir sistem var. Örneğin belediyelerde 5393 sayılı kanun doğrultusunda görev yapan sözleşmeli personel ise, belediye başkanının değişmesi halinde işini kaybetme korkusu ile yaşamakta, birçoğunun da sözleşmesi yenilenmeyerek, kapının önüne konulmaktadır. Vekil ebe, hemşire, imam gibi uygulamaların ise izah edilebilecek bir tarafı da yoktur” diye konuştu.

Koncuk, sözleşmeli-kadrolu ayrımının kaldırılmasının kaçınılmaz bir durum haline geldiğini belirterek, şu ifadelere yer verdi:

‘’. Bu ayrımın bir an önce kaldırılması için bir çalışmanın yapılması, bölgeler arası yer değiştirmeye engel olmak için sözleşmeli atamak yerine, mahrumiyet bölgelerinde çalışmayı, mahrumiyet tazminatı uygulaması ile daha cazip hale getirerek, bu bölgelerde çalışmayı cazip hale getirerek, bu bölgelerde çalışmayı daha istenir kılmak gibi bir planlamanın yapılması gerekmektedir. Kadrolu ve sözleşmeliler arasındaki hukuki haklar ise kadrolular lehine. ‘’

ÖNERGE VERDİ

Koncuk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek verdiği soru önergesinde ise  “Süreli sözleşmelilik (3+1) ile süresiz sözleşmelilik arasında bile çok ciddi hukuki farklılıklar yaşanırken, kadrolu ve sözleşmeliler arasındaki hukuki hakların sözleşmeliler aleyhine olduğunun farkında mısınız? 5393 sayılı Kanun doğrultusunda belediyelerde çalışan sözleşmelilerin işten atılma korkusu ne zaman son bulacaktır? Vekil ebe, hemşire, imam gibi uygulamalar ne zaman sona erecektir?” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.