BİR İTİRAF İKİ DAVA

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Ekrem İmamoğlu İstanbul seçimini CHP adına ilk sayımda 21.062 oy farkla kazanmıştı.

Ak Parti’nin itirazlarından sonra yapılan sayımlar sonucunda fark 13.729’a düştü.

Ak Parti tarafından ‘oy çalındı’ ‘ne oldu bilmiyoruz ama bir şey oldu’ gibi açıklamalar yapıldı. YSK kaldığı etki altında seçimin tekrarlanması için 23 Haziran 2019’u işaret etti.

Yenilenen seçim bir kısım insanların dilinin bağını çözdü. ‘Ver Coşkuyuu’ Cazgır’ı Erkan Tan programında İmamoğlu, Yavaş ve Soyer’in PKK’lılarında adayı olduğunu söyledi. 

Halbuki PKK’nın başı Öcalan’ın kardeşinin TRT ekranlarına çıkarak Ak Parti’ye verdiği destek konuşmasını görmesi gerekiyordu. Ver coşkuyuuu!

Hülya Koçyiğit’in damadı turizmci Ender Alkoçlar sosyal medya hesabından Eylül 2019 tarihinde İmamoğlu’na ‘yalancı, düzenbaz, sahtekar’ gibi hakaretlerde bulundu.

Sayın İmamoğlu ikisini de mahkemeye verdi.

Seçime geri döndüğümüzde; 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan yeni seçimde İmamoğlu 802.016 oy farkla kazandı. Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan ‘bir şey oldu, ama ne olduğunu anlamadık’ sözüyle bir daha kandırılmış oldu. Ya da büyük bir geçmiş olsun yerinde kaldı.

Mahkemeye döndükte; hakim tarafları ve savunmaları dinledi. 27 Ekim 2020 tarihli duruşma da kararını verdi; söz konusu ifadelerin somut bir konu üzerine kullanılmadığı, müvekkile beslediği antipatiyi, hakaret içeren sözlerle ifade ettiği, bu sözlerin ifade özgürlüğünü kapsamadığı, bu tür bir ifade de kamu yararının bulunmadığı sonucuna da varmak zor olmayacaktır. Adli para cezasına çarptırılmasına…

Yazıya biraz açılım verirsek; 2018 yılı Sayıştay raporu, Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın da içerisinde yer aldığı iş ortaklığı tarafından yıllık 8,5 milyon TL’ye kiralanan Konyaaltı Sahili’nin, 11 milyon TL’ye başkalarına kiralandığını ortaya çıkarmıştı.

Sayın Alkoçlar’ın geçmişte bir özeleştiri paylaşımı: “Bir kudurmuştuk, bir kudurmuştuk ki… Evlenme teklif etti partisi, sözümüz olacak partisi, nişan yapacağız en iyi yerde olmalı, düğünümüz var aman rezil olmayalım; paraşütle mi atlasak, Tarkan mı çıksın, Jennifer Lopez mi?

Yok en değişik bizimkisi olsun. Hamileyim, bebeğimin cinsiyeti belli oldu partisi… Doğurmadan bebek geliyor partisi. Doğurana kadar odayı Versay Sarayı’na çevirmeler. Babyshower, dişi çıktı, yaş günü ve daha liste uzun. Çok azdık ve kudurduk, dünya bize ‘Otur evde, sade bir hayat yaşa, şükretmeyi, unuttuğun sağlığın, gösteriş yapmaktan kaçırdığın zamanın, hayatında abarttığın her mananın muhasebesini yap’ dedi. Yapıyor muyuz? Yapalım bence… Yaşam tarzımızdan, konuşma şeklimize kadar bir abartı, bir şımarıklık. Ne oldu o mütevazı Türk milletine. Herkeste bir yarış, şükretmeyi unuttuk. Milyon dolarların olsa ne fayda; hadi gidelim tatile. Avrupa mı, Asya mı? İşte elini yüzünü yıkar oturursun evde. Ne kaldıysa dolapta pişirir yersin. Lokantalarda yemek beğenmeyen, aşcı, garson azarlayan, makyaj görüntüsünü Instagram’da paylaşanlara ne oldu? Bu bize büyük bir ders olsun. Allah hepimizin yardımcısı olsun…”

Sevgili okur bu özeleştiri bizi ne kadar ilgilendirir? Yaşamımızın neresine denk düşer? Gibi soruları yüreğimizin en yufka yerlerinde saklamak ve vicdanımızı böyle şeylerle kirletmemek için Oy Zamanı kararı doğru vermek Vatan Millet sevgisidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.