Gürer: “Köy okulları kapandı, lojmanlar harabeye döndü”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, son 4 yıl içinde 141 lojmanın yıkıldığını açıkladı. 

Önerge sahibi Gürer ise taşımalı eğitim sistemiyle birlikte kapanan köy okullarındaki lojmanların harabeye döndüğünü belirterek, böyle giderse her yıl yüzlerce köy okuluna ait lojmanın yıkılacağını belirtti. 

KADERİNE TERKEDİLEN KÖY OKULLARI MECLİS GÜNDEMİNDE 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kapanan köy okullarındaki lojmanların durumunu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Gürer, soru önergesinde, “Ülkemizde yer alan 18 bin köyde eğitim veren okul sayısı kaçtır?

Köy ve kasaba da öğretmenler için lojman vardır mıdır? Var ise toplam kaç öğretmen lojmanı vardır? Kendine ait lojmanı bulunan okul sayısı kaçtır? Ülke genelinde lojmandan yararlanan öğretmen ve idareci sayısı kaçtır? MEB’e bağlı toplam lojman sayısı kaçtır? Son beş yılda yapılan lojman sayısı kaçtır? Lojmanların yapıldığı iller hangileridir? Boş lojman sayısı kaçtır? Son on yılda yıkılan lojman var mıdır? Yıkılan lojman sayısı kaçtır? Kullanılmayan lojman sayısı kaçtır?” şeklindeki sorularına yanıt istedi. 

MEB 402 KAMU KONUTUNU SATIŞA ÇIKARDI 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Selçuk, merkez teşkilatına tahsisli 411 kamu konutunun 402’sinin, 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun gereği satışa konu edildiğini ve işlemlerin devam ettiğini açıkladı.  Bakan Selçuk, kamu konutlarının satış sürecinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütüldüğünü ifade etti.

141 LOJMAN YIKILDI 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 2019-2020 eğitim öğretim yılı Türkiye geneli resmi ve özel köy okul sayısının; okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim olmak üzere 13 bin 435 olduğunu açıkladı. 

Toplam lojman sayısının 8 bin 605 olduğunu kaydeden Bakan Selçuk,  boş lojman sayısının 147, 2016 yılından bu yana yıkılan lojman sayısının ise 141 olduğunu bildirdi. 

GÜRER: “LOJMANLAR HARABEYE DÖNDÜ” 

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Türkiye genelinde yüzlerce köy okulunun öğrenci azlığı nedeniyle ne yazık ki kapatıldığını belirtti. 

Kapanan köy okullarının ve bu okullara ait lojmanların da yıkıma terk edildiğini anlatan Gürer, Anadolu’da yıllar önce imece usulüyle yapılan taş duvarlı köy okulu ve bu okullara ait lojmanların harabeye dönmüş olmasından büyük üzüntü duyduğunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.