Küçük esnafa destek önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, TBMM Başkanlığı’na zincir marketlere karşı mahalle esnafının korunması ve desteklenmesi amacıyla araştırma önergesi verdiklerini ama bunun AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini söyledi.

ADANALI KÜÇÜK ESNAFIN DİKKATİNE…

Çulhaoğlu, ‘’İyi Parti olarak verdiğimiz önergenin AKP ve MHP tarafından niçin reddedildiği dahi belirtilmemiştir. Adanalı küçük esnaf kardeşlerimizin dikkatlerine sunarım’’ dedi.

Küçük esnafın mutlaka korunması gerektiğini, Anayasa’nın 173’üncü maddesinde ise ‘’Devlet esnaf ve sanatkarları koruyucu ve destekleyici tedbirler alır” iadesinin yer aldığını anımsatan Çulhaoğlu, şunları kaydetti:

‘’Araştırma önergemizde; 2012 yılında toplam 13 bin 415 yerel ve ulusal zincir market var iken, 2017 Aralık sonu itibarı ile bu sayı yüzde 108 artarak 28 bin 30’a çıkmıştır. Bu zincir marketler toptan fiyatına satış kampanyası yapıp perakende fiyattan da yukarıda satış yapmaktadırlar. Bu hem haksız rekabet hem de yanlış bir ilkedir. Serbest piyasada herkes ticaret yapabilir ama kuralsızlıklar nedeniyle ayakta kalmak için çaba gösteren küçük esnaf mutlaka korunmalıdır. Bunun için de sadece kuralların konulması gerekmektedir. Çünkü yerel ve ulusal zincir marketlerin kuralsız büyümesi hem ekonomik dengeleri bozuyor hem de küçük esnafın yok olmasına neden olmaktadır.

Mahalle esnafı, bakkalı, kasabı, manavı oluşturdukları mikro çevre içerisinde işlerini yapar ve sürdürürler. Esas olarak mahalleli ile ilişkileri zincir marketlerinkinden çok farklıdır. Bugün zincir marketler, çevrelerine tamamen yabancıdırlar. Müşterileriyle aralarında mal satmanın metalik ruhu dışında, hiçbir ortaklık yoktur. Oysa klasik anlamda bildiğimiz mahalle esnafının, hizmet sunduğu çevresiyle arasındaki ilişki çok farklıdır. Mahallelinin cebinde ödeyecek parası olmadığında müşteriye tolerans tanımaktan tutun da mahallelinin ufak tefek sorunlarına aşina olacak kadar mahalle sakinleriyle aralarında bir maneviyat ilişkisi de vardır. Dünya üzerinde küçük işletmelerin geliştirilip büyütülmesi şeklinde bir dönüşüm yaşanıyorken, Türkiye’de İktidarın yanlış uygulamaları sonucu her geçen gün mahalle esnafları (Bakkal, Manav vs).bir bir kapanmaktadır. Ekonomilerin temel bir kuralı vardır. Piyasa boşluk kabul etmez. Yerli sermayeye geçmiş dönemde bu ihtiyacı karşılayacak yatırımlar yapılmadığı için piyasada meydana gelen bu boşluk yabancı sermaye tarafından doldurulmuştur. Bu yüzden iktidar küçük esnafımızı koruyacak tedbirleri biran evvel almak zorundadır. İyi Parti olarak verdiğimiz önergenin AKP ve MHP tarafından niçin reddedildiği dahi belirtilmemiştir. Adanalı küçük esnaf kardeşlerimizin dikkatlerine sunarım. ‘’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.