”Yeni yıla sayısız dramla giriyoruz”


CHP’li Hasan Aslan, ülkenin yeni bir yıla işsizlik, yoksulluk ve sayısız dram içinde girdiğini söyledi.
YÖNETİLEMİYOR
Salgınla mücadele edilemediğini, pandeminin esnafı perişan ettiğini, kapanan işyerleri nedeniyle işsizliğin gittikçe büyüdüğünü söyleyen Aslan, “Eğitim gören çocuklar, gençler mağdur, işçi mağdur, emekli mağdur, asgari ücretli, esnaf mağdur. Pandemi dahi yönetilemiyor.
Yeni asgari ücret tartışmaları sürerken, TÜİK’in reva gördüğü ücret 2 bin 792 lira. 1978’de asgari ücret, kişi başına düşen milli gelirin 3.5 katıydı. Aradan 42 sene geçti. Asgari ücret bugün kişi başı milli gelirin yüzde 40 altında” dedi.
MAĞDURİYETLER BÜYÜYOR
Gelir dağılımındaki adaletsizliğin can yaktığını, hakça bir bölüşüm olmadığını ifade eden Hasan aslan, şu ifadelere yer verdi:
“Bu ülkede 140 binden fazla KHK mağduru var. Milyonlarca EYT’li var. Genç işsizlik yüzde 30’lara dayandı. Enflasyon ve işsizlik rakamları ise TÜİK tarafından adeta yontuluyor. Adaletsizlik, hukuksuzluk almış başını gidiyor. Düşünün bir kere AİHM kararı bile tanınmıyor. Mafya çeteleri bu ülkeyi kuranların partisinin liderini, ana muhalefet partisi genel başkanını tehdit ediyor. Ona da yüce meclis altında sahip çıkılıyor. Millet açlıktan, yoksulluktan inim inim inlerken iktidar milletvekilleri utanmadan, ‘kursağına ekmek giriyorsa aç değildir, karnı doyuyordur’ diyor. Onlar açlığı, yoksulluğu, işsizliği asla kabul etmiyor ama halkımız umutsuz olmasın. Onları, bu kibir bitirecek. Halk ilk seçimde onları gönderecek ve güzel günler halkın iktidarıyla, CHP iktidarıyla gelecek.”

ÇAĞRI…

Muhalefetin ise yerel seçimlerde kazandığı belediyeleri hak, hukuk, adalet, vicdan, liyakat ve sadakat İle yönetmesi gerektiğine dikkat çeken Hasan Aslan, ”insanlar aç, yoksul, perişan… Evine kuru ekmek götüremeyen anneler, babalar, kadınlar, gençler var. Hepsinin de sizlerde emeği var. Bunları görün artık. Sizleri o koltuklara getirenleri yok saymayın. Toplumda güvensizlik yaratmayın” çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.