Ayhan Barut’tan portakal ihracatında analiz şartına tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, yılın son gecesinde açıklanan portakal ihracatına pestisit kalıntı analizi yaptırma şartına sert tepki gösterdi. Portakalda hasat sezonunun ortalarına gelindiğini hatırlatan Barut, “Hasat sezonunun ortasında portakal üreticisine ve ihracatçıya darbe vurdular. Çiftçiye yapılan bu kötülüğü kabul etmiyor, akıl dışı kararın geri çekilmesini istiyoruz” dedi. Geçen yıl limon ihracatına yasak getirildiğini aktaran Barut, aynı şeyin portakalda da yapılmak istendiğini, üreticilere artık eziyet edilmemesini istedi.

AKIL ALMAZ KARAR YILIN SON AKŞAMINDA DUYURULDU

Yılbaşı akşamında üreticilere, portakal ihracatında pestisit kalıntısı nedeniyle ürünlerin geri gönderildiği gerekçesiyle belirli bir süre pestisit kalıntısına yönelik izleme yapılmasına dair bakanlık kararı duyuruldu. Kararın gerekçesi, “1 Ocak 2021 tarihi itibariyle karantina kontrolü yapılarak sertifika verilmeye hazır olanlar hariç tüm ülkelere yapılacak portakal ihracatında yüzde 100 pestisit analizi yapılması uygun görülerek ülke ayrımı olmaksızın portakal ihracatı için yapılacak sertifika başvurularının pestisit analizi için Gıda ve Yem Şube Müdürlüklerimize yönlendirilmesi, Gıda ve Şube Müdürlüklerimizce her portakal ihracat partisinden pestisit analizi için numune alınması, analiz sonucunun öncelikle alıcı ülke mevzuatına göre, alıcı ülke mevzuatı yoksa Türkiye Pestisit Yönetmeliğine göre değerlendirilmesi hususu” diye açıklandı.

“BU KARARDAN VAZGEÇİLMELİDİR”

Üreticilere ve ihracatçılara bir mesajla duyurulan portakal ihracatına 1 Ocak 2021’den itibaren yüzde 100 pestisit kalıntı analizi yaptırma şartı kararını sert sözlerle eleştiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Portakalda hasat sezonun tam ortasında, üreticilerimizi ve ihracatçıyı mağdur edecek, ihracata tarife dışı engel görünümü veren bu uygulamaya son verilmesi çağrısı yapıyoruz. Geçen yıl limonda getirilen ihracat yasağının aynısını şimdi portakala getirip üretici ve ihracatçıyı mağdur ediyorlar. Sizin bu üreticilere yönelik garezinizin nedeni nedir? Son dakikada alınan akıl dışı bu karar nedeniyle gümrükleme alanında portakal yüklü TIR’ların bekletildiğine yönelik duyumlar alıyoruz. Pestisit kalıntısı sorunu önemli bir problem ama zaten özellikle Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatta analiz onayı alınmadan işlem yapılmıyor ki. Yanlış ekonomi politikalarının, çöken ekonominin, ekonomideki derinleşen krizin faturasını üreticilere çıkartıyorlar. Siz enflasyonu güya böylelikle düşüreceğinizi sanıyorsanız aldanıyorsunuz. İç piyasada fiyat yükselince ihracat yasağı getirip üreticiyi niye mağdur ediyorsunuz. Bölgemiz Çukurova’da Adana, Mersin ve Hatay başta olmak üzere çiftçilerimizin en önemli gelir kaynağı narenciyedir. Geçen kış aylarında yaşanan aşırı yağış, sel ve su baskınları ve bahar-yaz aylarında da birden yükselen sıcakların etkisiyle narenciye ürünlerinde çok ciddi rekolte kaybı yaşanmıştır. O zaman destek verilmeyen üreticimize şimdi böylesi akıl almaz bir karar alınarak darbe vurulmasını kabul etmiyoruz. Gelin bu akıl tutulması karardan vazgeçin, üreticimize daha fazla kötülük etmeyin.”

About Post Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir