İktidar kanadında yeni hazırlık: Önce hazine yardımını kesecekler, sonra kapatacaklar

AKP ve MHP’nin HDP’nin kapatılması ile ilgili adımları atmaya hazırlandığı belirtildi. Saray İttifakı’nın HDP için öncelikli hedefinin Hazine yardımını kesmesi, daha sonra ise aynı madde ve Siyasi Partiler Yasası’nın 101. maddesine göre parti hakkında “kapatma davası açılabileceği” belirtiliyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “HDP kapatılmalıdır” çıkışı ve ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “muhalefeti inşa edeceklerine” dair sözleri, kulislerde “HDP’ye yeni yaptırımların geleceğinin işareti” olarak yorumlanırken, iktidar kanadından HDP’ye yönelik ilk yaptırım “Hazine yardımı” olacağı belirtildi. TBMM’de kabul edilen 2021 yılı bütçesine göre, HDP’nin 57 milyon 550 bin TL Hazine’den yardım alacağı belirtiliyor. Bu paranın da ocak ayı itibarıyla partilerin hesaplarına yatması bekleniyor.

İLK HEDEF HAZİNE YARDIMI

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberine göre HDP’nin, 6-7 Ekim olayları nedeniyle Anayasanın “suç işlenmesine teşvik” hükmüne sokulabileceğini ileri süren AKP-MHP, HDP’li milletvekillerinin “terör örgütü üyelerinin cenazelerine katıldığı, PKK’nin siyasi eylemlerini desteklediklerinin de anayasanın ilgili hükümlerine aykırılık teşkil ettiğini iddia ediyor.

Anayasa’nın 69. maddesinin 6. fıkrasında ise “Bir siyasi partinin, 68. maddenin dördüncü fıkrası hükümlerine aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılmasına, ancak, onun bu nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiğinin Anayasa Mahkemesi’nce tespit edilmesi halinde karar verilir” hükmü yer alıyor. Bu aşamada iktidar kanadının Hazine yardımı yaptırımının ardından ilgili maddelerce Anayasa Mahkemesi’ni göreve davet edebileceği ifade ediliyor. İktidar kanadı, “HDP’nin gerek Hazine yardımından mahrum kalması gerekse kapatılması için yasalarda her türlü yaptırım mevcut” yorumunu yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.