Barut: “Bu felaket filminin yönetmeni ve aktörü iktidardır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, salgınla birlikte daha da derinleşen ekonomik krizin ocakları söndürdüğünü ancak iktidarın gözünü sadece rant aşkının bürüdüğünü söyledi. Ekonomideki vahim durumu anlatarak AKP iktidarını sert sözlerle eleştiren Barut, “Yaşadığımız felaket bir film senaryosu değil, AKP’nin rant filmidir. Sadece yandaşı gönendirenler, ocaklarımızı söndürenler; bu filmin yönetmeni ve baş aktörüdür” dedi.

“SADECE RANTI GÖRÜYORLAR”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, salgınla mücadele döneminde zaten kriz içindeki ekonominin tamamen çöktüğünü belirterek, “İş bilmezler ve tek adam zihniyeti ülkemiz, hızla uçuruma sürüklüyor. Esnafından çiftçisine, işçisinden emeklisine herkes feryat, figan ediyor ama duyan kim? Yurttaşımız canının derdine düşmüş, ocaklar sönmüş durumda ama AKP iktidarının gözünü rant hırsı bürümüş” diye konuştu.

“BU AKP’NİN RANT FİLMİDİR”

Türkiye’de herkesin işsizlik, yoksulluk ve çaresizlikle boğuştuğunu dile getiren Ayhan Barut, şöyle devam etti:

“İktidarın pembe boyacısı TÜİK, enflasyonu yüzde 14.6 açıkladı ama doğalgaza yüzde 32, elektriğe yüzde 31, yumurtaya yüzde 80 zam geldi ama haberi yok. Haberi var da işine gelmiyor. Hazinenin iç ve dış borçları 2020 yılının ilk 11 ayında 543 milyar lira artarak 1 trilyon 872 milyar liraya yükseldi. Yurttaşımızın bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu 826 milyar lira oldu. Feryadı yürekleri dağlayan insanımızın sesine sağır oldular, vaziyetine kör bakıyorlar. Bu felaket bir film senaryosu değil, AKP’nin rant filmidir. Sadece yandaşı gönendirenler, ocaklarımızı söndürenler; bu filmin yönetmeni ve baş aktörüdür.”

“TARIM KREDİLERİNDE FAİZ İKİ KAT ARTTIRILDI”

Borç batağına sürüklenen çiftçinin durumuna değinerek iktidara eleştirilerini sürdüren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Utanma sıkılma bilmeyen bu zihniyet, çiftçinin belini büktü, sesini kesti, canına kast etti, etmeyi de sürdürüyor. 1 Ocak 2021’den itibaren Ziraat Bankasının hazine destekli tarımsal kredilerde baz alacağı faiz oranı yüzde 9’dan yüzde 17’ye çıkarıldı. Çiftçiye destek vermesi gerekenler, mevcut borçlarını yapılandırmayanlar, bunun aksine bir gecede çiftçinin kredi faizi neredeyse tam 2 kat arttırdı. Çiftçinin 2002 yılında 2.5 milyar lira olan borcu bugün 180 milyar lirayı aştı. Çiftçi zaten borç batağında. Çiftçimizin ödeyemediği kredileri için tarlası, ahırı, ineği, traktörü haciz ediliyor. Allah’tan korkmaz, kuldan utanmazlar. Bu faizi yükselterek çiftçiye ‘öl’ demeye utanmıyor musunuz? İş bilmezler, halden anlamazlar, yönetemiyorsanız, ki yönetemiyorsunuz çekin gidin. Dertlere derman olacak politikaların sahipleri iş başına gelsin. Bırakın gidin, memleketimiz bayram etsin. Ama sizin sonunuz yakın. İlk seçimde ocağına incir ağacı diktiğiniz yurttaşlarımız size kırmızı kart gösterecek. Sandığa gömüleceksiniz. Halkın tokadını sandıkta öyle bir yiyeceksiniz ki, soluğu karanlık köşelerinize kaçarak alacaksınız. Ama biz halkımızın yaralarını saracağız, umudu büyüteceğiz. Yeni yılın heyecanıyla, dertlere derman olacak projelerle iktidara yürüyeceğiz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.