BURHAN KUZU ÖLMÜŞ…

Kayseri’nin Develi İlçesi Şıhlı köyünde imamlık ve çiftçilik yapan Ali Rıza Kuzu’nun oğlu olarak 1955 yılında doğmuştur.

Güç koşullar altında eğitimini tamamlamış, Stajyer Kaymakamlık yapmış, Üniversite de asistan kadrosunu alınca Akademik Kariyere geçmiş, Avrupa Konseyi bursuyla Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde iki yıl araştırma görevlisi olmuş  İstanbul Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Zirve Üniversitesi’nde çalışmış. Uzun süre Polis Okulları’nda ders vermiş Anayasa Hukukçusudur.

Ülkemin Demokratik gelişimi ne güzel! Çocukluğunu irdelesek çobanlıkta yapmıştır, çıraklıkta.

Değişik STK’larda görev almıştır.

2001 yılında Ak Parti’de kurucu üye olarak siyaset yaşamına girmiştir. Partinin ilk Demokrasi Hakem Kurulu Başkanı olmuştur. Dört dönem vekil olmuş ama bakan yapılmamıştır. Bakanlık konusu esprilere malzeme olmuştur. Başkanlık Sistemi üzerinde de çok çalışmıştır.

Siyaset yaşamında var gücü ile Seçim Barajını savunmuştur. Parlamenter Sisteme karşı gelmiştir. Tek Adam Rejimini savunmuştur. Arada bir tv ekranlarında günah da çıkarmıştır tek adam rejimi doğrultusunda.

Burhan Kuzu, Türkiye’deki yeni anayasa çalışmaları sürecine LGBT fertlerin katılımı ve talepleri üzerine 2008 yılında TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı sıfatıyla “Anayasa değişikliği çalışmaları sırasında eşcinsellerin de talepleri oldu. Hâlen de geliyor. İstiyorlar diye verecek miyiz? Şu anki koşullarda mümkün değil. Kamuoyu buna hazır değil” diyerek LGBT fertlere yönelik tutumunu dile getirmiştir.

Muhalefet lideri Kılıçdaroğlu Burhan Kuzu ve Eroin Baronu Zindaşti’nin ilişkisini açıkladı. Burhan Kuzu önce şiddetle reddetti. Kılıçdaroğlu durumu belgeleyince kabul etmek zorunda kaldı.

Olaya gelirsek; 6 Nisan 2018 de İran’lı uyuşturucu baronu Naci Zindaşti adam öldürmek / cinayete azmettirmek / FETÖ Üyeliği’nden tutuklanmış, savcının itirazına rağmen Burhan Kuzu’nun baskı yaptığı hakim tarafından serbest bırakılmış ve sonrasında da izini kaybettirmişti.

Kılıçdaroğlu durumu ortaya çıkarttıktan sonra Burhan Kuzu hakkında ‘Nüfuz Ticareti’ suçundan 5 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. Burhan Kuzu ifadesinde; hakime talimat ve telkinde bulunmadığını belirterek şu an ki görevinin herhangi bir şekilde yargı mercilerine baskı kurabilecek bir makam ve görev olmadığını savunmuştu. 

Elbette çöküş böyle başladı…

Sonra 1 Kasım 2020 tarihinde bir haber ilgimizi çekti; Sayın Burhan Kuzu COVID-19’a bağlı olan Sitokin Fırtınası nedeniyle ölmüştür.

Sitokin Fırtınası / Sitokin Salınım Sendromu (SSS); enfeksiyon ve ilaç kullanımı gibi çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilen bir sistematik inflamatuar (vücut bağışıklık sisteminin tahriş edici ajanlara verdiği bir savunma tepkisidir. Bağışıklık sisteminin zararlı uyaranları tanıyıp, yok etme ve iyileşme sürecini başlattığı mekanizmadır)  yanıt sendromu  türüdür. Durum, çok sayıda beyaz kan hücresinin  aktive edilmesi ve bu hücrelerin daha fazla beyaz kan hücresini aktive edecek inflamatuarsitokinleriserbest bırakması sonucunda ortaya çıkar. Ayrıca bazı monoklonal antikor ilaçlarının yanı sıra T hücre tedavilerinin   yan etkisidir.  Şiddetli vakalara sitokin fırtınası adı verilmektedir. İlaç uygulaması sonucunda meydana geldiğinde, infüzyon reaksiyonu olarak da bilinir.

Hollywood sineması teknoloji, senaryo ve kurgunun zirvesidir. T Hücre Tedavilerinin yan etkisi doğrultusunda MillaJovovich’in Ölümcül Deney film serisi keyifle izlediğim yapımlardandır. Bu not özel oldu.

Konuya geri döndükte; Burhan Kuzu ve Zindaşti’yi buluşturan Aliye’s Magazin ve Business Woman Mevkutelerinin sahibesi, Ahmet Hakan’ın Hürriyet’teki köşesinde Kahraman dediği, hükümet zirvesinin sokulganı ve Ak Parti Beşiktaş İlçesi Kadın Kollarında görevli olan Aliye Uzun çok gölgede kaldı ya da bırakıldı. Net’e baktım yeni haberlerini bulamadım. Acep o da Corana’dan gitmiş olabilir mi?

Sevgili Okur, bal tutan her yanını yalar atasözünü olumlu yönde kullanmamak dünyaya malumdur. Hem hükümetin tepesinde olacaksın hem de hakime baskı yaparak adamı bıraktıracaksın, durum ortaya çıkınca da ‘siyasi olarak hakimleri ne ilk arayan ne de son arayan benim’ diyerek siyasetin adalet üzerindeki baskısını ifşa edeceksin, sonra da mahkemede şaşıp ‘ben masumum’ diyeceksin.

Vesselam A Haber izlersen Cennettesin! Sunulan Cennetin sahte olduğunu söylüyorsan sandık zamanı bütün adalet birikimini vicdanına koyarak gideceksin. Unutma! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir