Tanrıkulu, hak ihlalleri raporunu açıkladı: 23 kadın öldürüldü

Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yayınladığı Aralık 2020 Hak İhlalleri Raporu’na göre bir ayda en az 23 kadın öldürüldü, en az 240 kişi de işkenceye maruz kaldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Aralık 2020 Hak İhlalleri Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, aralık ayında en az 43 yaşam hakkı ihlali ve 240 işkence kayıtlara geçti. Bir ayda en az 23 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’a hapis cezası

Raporda, Giresun’un Eynesil İlçesinde Nisan 2018’de şüpheli şekilde ölen 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan’a verilen hapis cezası da gündeme getirildi. Dönemin Milli Savunma Bakanının şikayeti üzerine Şaban Vatan’a açılan dava 26 Aralık günü sonuçlandı. Şaban Vatan’a  “kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla 8 bin 840 lira, “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” iddiasıyla da 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

 AİHM’in Demirtaş kararı uygulanmadı

 Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ikinci kez tahliye kararı verdiğine de değinilen raporda, kararın ardından yapılan tahliye başvurusunun Ankara 7. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından reddedildiğine de değinildi.

Bin 342 erişim engeli

Raporda, bir ay içinde en az 9 gazeteci hapis veya para cezasına çarptırıldığı ve en az 8 gazetecinin de gözaltına alındığı kaydedildi.

 İnternette bin 342 erişim yasağının getirildiği aralık ayında, düşünceyi ifade nedeniyle de 13 kişi gözaltına alındı ve 2 kişi tutuklandı. 5 kişi ise düşünceyi ifade nedeniyle hapis veya para cezasına mahkûm edildi.

87 kişi gözaltına alındı

Rapora göre, aralık ayında 13 belediye ve parti yöneticisi tutuklandı. 18 eylem ve etkinliğe polis müdahalesinin olduğu bir aylık süreçte en az 87 kişi bu eylemlerde gözaltına alındı ve 2’si ise tutuklandı.

Cezaevlerinde kötü muamele

Raporda tespit edilen diğer diğer hak ihlalleri ise şu şekilde : “Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele 143 olarak tespit edildi. Örgütlenme özgürlüğü kapsamında tutuklanan milletvekili, belediye başkanı ve parti yöneticisi sayısının 13 yargılanan, mahkum olan belediye parti yöneticisi 5, olduğu yer alırken kayyım atanan belediye, Muhtarlık 2 olarak tespit edildi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.