Alevi vatandaşlara hakaret ve küfreden, nefret söyleminde bulunan AKP’liye ödül gibi görev

Gadir Hum Bayramı’nda Alevi toplumunun inancına küfreden, ”Reisimiz ırkçıbaşına yaklaştı”, ”Türkler Orta Asya’da aç kalınca Malazgirt’e geldi” diyen eski meclis üyesi AK Parti’nin yönetim kuruluna girdi.

Gadir Hum’da Aleviler yönelik skandal paylaşımar yapan eski AK Parti Seyhan Belediye Meclis Üyesi Mustafa Akdağ’ın, göstermelik disiplin açıklamasının ardından partide etkili bir göreve getirildiği ortaya çıktı. Sivil toplum örgütleri ve baroların tepki gösterdiği, dönemin AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni’nin disipline verildiğini duyurduğu Akdağ, AK Parti Yüreğir İlçe Başkanlığı’nda yönetici oldu.

BAŞKAN YARDIMCISI OLMASI BEKLENİYOR

adananediyor.com’da yer alan habere göre AK Parti Yüreğir İlçe Başkanlığı’na atanan Necip Fazıl Cengil, oluşturduğu yönetimde Akdağ’a da yer verdi. Kamuoyuyla paylaşılan yönetim kurulu listesinde 3. sırada bulunan Akdağ’ın, iddialara göre bugün ilk kongresini gerçekleştirilecek olan Yüreğir Ak Parti’de başkan yardımcılığı görevine gelmesi bekleniyor.

SKANDAL PAYLAŞIMLAR

Mustafa Akdağ’ın ismi önceki dönem görev yaptığı Seyhan Beledite Meclis Üyeliği sırasında yaptığı ötekileştirici ve ayrımcı paylaşımlar ile Adana ve Türkiye gündemine gelmişti. Gadir Hum Bayramı’nda Alevi toplumuna yönelik, ”Şerefsiz! Hz. Ebu Bekir, Osman ve Ömer’e küfür edilmeye başlayarak, Müslümanlar arasında fitne, fesat ve ayrılık tohumlarının atıldığı güne bayram diyorsun. Müslümanların bayramı Kurban’dır. Fitne ve fesadın sahibine de gününe de lanet olsun” ifadelerini paylaşmıştı.

”KÜLLİYEYİ IRKÇILARLA DOLDURDUK, REİSİMİZ IRKÇIBAŞI İLE YAKINLAŞTI”

Akdağ’ın tartışmalı paylaşımları yalnız Alevi toplumuna yönelik değildi. Akdağ, Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’yi kastederek yaptığı paylaşımlar da siyasi skandala yol açmıştı. Akdağ paylaşımlarında, ”Dikkat ettiniz mi? Avrupa’da yükselen faşizm dalgası Türkiye kıyılarını da vurmaya başladı. Reisimiz bile ırkçıbaşı ile çok yakınlaştı” ifadelerini kullanmış, Türk ırkçılarının oyunu almak için külliyenin ırkçılarla doldurulduğunu” ve ”Türklerin Orta Asya’dan aç kaldıkları için Malazgirt’e geldiğini” ileri sürdürmüştü

AK PARTİ DİSİPLİNE SEVK ETTİ , HAKARET DAVASI AÇILDI

Akdağ’ın bu paylaşımları kamuoyunda geniş yankı bulmuş, sivil toplum kuruluşları ve Adana Barosu ile siyasi partilerin tepkilerinin ardından dönemin AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, ”Bu konuda sorumsuzca beyanda bulunan şahıs hakkında teşkilat olarak partimizin disiplin kurullarını derhal harekete geçirerek tüzüğümüzde belirlenmiş cezanın uygulanması sürecinin başlatılmış olduğunu kamuoyu ile paylaşmak isterim . Bu ifadeler partimizin görüşleri ile asla bağdaşamaz ve kabul etmemiz mümkün değildir” diyerek disipline verildiğini duyurmuştu

CUMHURİYET SAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Disiplin soruşturmasının sonucu kamuoyu ile paylaşılmazken, eski AK Parti Meclis Üyesi Akdağ hakkında, 2017 yılı değişik tarihlerde ”Anayasal düzeni değiştirmeye çalışmak”, ”halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”, ”hükümete hakaret”, ”Türk Milleti’ne hakaret”, ”Cumhurbaşkanına hakaret” ve ”Atatürk’e hakaret” iddiasıyla Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Yükselen tepkilerin ardından Mustafa Akdağ da paylaşımları nedeniyle kamuoyundan özür dilemişti.

AK PARTİ YÜREĞİR’DE LİSTEYE GİRDİ

Skandal paylaşımları nedeniyle toplumun tüm kesimlerinden tepki çeken Akdağ, sonucu öğrenilemeyen disiplin soruşturmasının ardından Yüreğir İlçe Başkanlığı’na yeni atanan Necip Fazıl Cengil’in yönetim kurulu listesinde ortaya çıktı. Akdağ’ın bugün gerçekleşecek AK Parti İlçe Kongresi’nde de başkan yardımcılığı görevine getirileceği öne sürülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.