DÜNYANIN BÜTÜN DEMOKRATLARI…

DİSK’in 16. Kongresinde konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Karl Marx’ın ‘Dünyanın bütün işçileri birleşin’ ifadesini hatırlatarak 21. yüzyılda, otoriter rejimlerin güç kazandığı bir ortamda yeni bir söylemle ortaya çıkmak gerektiğini belirterek, ‘Dünyanın bütün demokratları birleşin’ demeliyiz. Dünyanın bütün demokratları birleşmek zorundadır. Dünyanın bütün demokratları ortak ses çıkarmak zorundadır.’ dedi.

Bana kalırsa iyi de dedi.

Sosyalist Enternasyonal temsilcisi birinin dünyaya böyle seslenmesi öncü devletlerin etkilediği devletlerle birlikte gelecek için oluşturduğu tehlikeyi fark etmek ve geleceğin önlemini almaya çalışmaktır.

Yine Türkiye’den Dünya Demokrasi Tarihi’ne güzel bir imzanın alt yapısı denebilir bu çağrıya.

Tüccar Zihniyetli Devlet Başkanları vermeyi değil almayı bilir. Nasıl aldığı ise uygulamalardan ortaya çıkar. Meclis Denetimli yönetimler Hesap Verme Zorunluluğu bulunduğu için Demokrasi ve Yasa içinde bulunmak ve hesap vermek zorundadır. ABD ve AB konuya açık örnektir.

Meclis Denetimli Olmayan yönetimler ise zihniyet ve niyet örtülü işlere yatkın olduğu için yandaşlara kıyak muhalefete baskı akar’ı oluşturur. Açık örnek biz! 

Otoriter örneklere gerek yok.

Demokrasinin ABD örneğinde bir tüccarın seçim kaybetmesi ve bunu içselleştirememesi sonuç olarak silahlı yandaşların Kongre Binasını basmaya kadar getirdi durumu. Ötesi ne olur demeye gerek yok. Demokrasi Çarkı işler ve Trump’a haddini yasalar bildirir.

Yani ABD’de düğüm kolay çözülür. Peki daha az gelişmiş devletlerde sorun nasıl çözülür? 

Küçük Horoz Kılıçdaroğlu burayı görmüş ve ülkenin ve dünyanın Demokratlarına çağrıda bulunuyor.  ‘Birleşin.’

Kongre Baskını’na NATO Temsilcisinin de çağrıda bulunması gelişmemiş – az gelişmiş – gelişmekte olan devletleri şaşırtmasına rağmen iyi bir uyarıdır. Çünkü NATO’nun oluşturulduğu Felsefe Demokrasi Akarı’ndadır.

ABD, AB böyle sorunların altından kolay çıkar. Ya gelişmekte olan devletler nasıl çıkar. 

Bizim yandaş medyanın papağanlarına ne malzeme çıktı bee! 

Sevgili Okur, Yandaş Medyaya bakarsan, her gelen gün daha kötüye giderken güzel uykulara yatarsın. Burada sorulacak soru şu; Önümüzdeki seçimde Cumhur İttifakı seçimi kaybederse ne olur?

Soru ağır mı oldu ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.