DİPLOMASIZLAR…

Modern yaşam için diploma eğitimin simgesidir. Her şeyin eğitsel diploması vardır.  Liyakat diplomanın diğer adıdır. İnsanlık tarihi konunun değişik örnekleri ile doludur.

Toplumsal ve bireysel yaşamın iki yönü vardır. Doğru yanı, Eğri yanı! Doğru yana giden doğru söz ve davranışlarla güzeller yaşamı. Eğri yana giden eğri söz ve davranışlarla mahveder yaşamı. 

İlk diplomalar ustanın çırağa verdiği el’dir. Mevlana’nın Şems’i pir bilmesi gibi ya da Sokrates’in ardılları gibi!

Zeka (yani ustalık = dahilik) insanın içinden aklını ve merakını büyütmesidir. Sorusu bol olan insan yanıtlarını bulmak için aklını kurgu ve sonuçlara yönlendirir.

Örneğin Savaş, Devlet Kurma ve Yönetim deyince bütün dünyada Atatürk ilk sırada gelir. Ben de paşayım’cılar sıraya bile giremez!

Sina, Farabi, Harezmi, Da Vinci, Goethe, Galileo ve daha bir çok insan akıl yaşını IQ ile büyüterek insanlığa önder olmuştur. Yahu daha Tesla’yı, einstein’i söyleyemedim!

Bir de harbi diplomasız dahiler vardır. Halk içinde çevremizde görürüz ama dehalıkları çaresizlikten delilik sınırına yakın olduğu için bilemeyiz. Adana için sıcak örnek Abdurrahman Boztaş. Her türlü sıfatlama ona yakışır!

Yaşamın her alanında sahteliklerin olduğu gibi diplomasızlar da vardır. Ar’ları olmadığı için kanıtlamak yerine öyle davranmaya da devam ederler.

Örneğin Ak Partili Cumhurbaşkanımız, banka yönetimine atanan Milli Güreşçimiz. Ar’sız olduğu için kendi kanıtlamaz, karşıdakine kanıtlamayan… der, sahte diploma davasının mahkeme belgesini de görünce dili boğazına akar.

Bunların çevresinde bir harami daire kendiliğinden kurulur. Örneğin yakın olanlar üç – beş yerden maaş alırlar. Sanırsın ki adam Faraday, ElonMusk, Steve Jobs. Aklı ve enerjisi bir işe zor yeterken, üç – beş mesaiye nasıl yeter insan sözünü düşünmeden, durumları ortaya çıkınca biz öteki maaşları hayır işlerinde kullanıyoruz derler. Sevsinler! 

Devir götür vakti olmuş, götür götürebildiğin kadar, bal tutan her yanını yalar! Harami ‘söyle Almanlara bize Tank Motoru versin’ diyor. Alçak! Siyasi sırnaşmadan milyar dolarların oldu. Bilim insanlarını transfer edip sen yapacaksın istediklerini!

Sevgili okur, bu arada Faraday’ın diplomasız deha olduğunu da hatırlatayım. Ülkemizde Cumhuriyet Aydınlanması gelen sağ iktidarlar tarafından sürekli geriletilmiştir. Onun içindir ki biz Vatan – Millet olarak Mustafa Kemal’imizin gösterdiği Muasır Medeniyet seviyesinden hep geri kalırız. 

Bak! 2002’den beri ülkenin başı ne dertten kurtuluyor ne de yoksulluktan! Kendini heba olmuş saysan da, sandığa giderken çocuğunu, torununu, Vatanını, Milletini düşünerek gitsen iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir