Esendemir: “Basın şehidi İpekçi’yi saygı ve özlemle anıyoruz”

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarıyken uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Abdi İpekçi,  ölümünün 42’inci yılında anıldı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, basın ve demokrasi şehidi Abdi İpekçi’yi saygı ve özlemle andıklarını ifade etti.

Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan Esendemir, İpekçi suikastinin tüm yönleriyle açığa çıkarılmasını, tetiği çekenin arkasındaki güçlerin adalet önünde hesap vermesini istedi.

Esendemir, şunları kaydetti:

 “Ülkemizde kaos ortamı yaratmak isteyen karanlık güçler tarafından organize edilen, tetikçi Mehmet Ali Ağca tarafından gerçekleştirilen suikast sonucu öldürülen, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi’yi vefatının 42.yıldönümünde saygıyla ve özlemle anıyoruz.

12 Eylül Askeri Darbesi’ne giden süreçte önemli bir rol oynayan bu suikast tüm yönleriyle mutlaka aydınlatılmalıdır. Hala sır perdesi kaldırılamayan suikast ile katledilen İpekçi, basın meslek ilkelerine bağlılığının yanı sıra basın emekçilerinin özlük haklarının korunması ve örgütlenmeleri için de çaba sarf etmişti.

Gerçek haberden, hak ve hukuktan, emekten yana olan İpekçi, demokrasi mücadelesinin de eşsiz bir neferiydi.  Türk Basın Tarihi’nin en yetkin gazetecileri arasında yer alan, basın şehidi Abdi İpekçi; editoryal bağımsızlıktan yana tavrıyla da dikkat çekmişti.

Ülkemizde halktan yana habercilik anlayışının yerleşmesi, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkının korunması, dürüst habercilik konusundaki hassasiyeti ile bilinen Abdi İpekçi’nin aramızdan ayrılışının 42.yıldönümünde, bu menfur suikastın tüm yönleriyle hala aydınlatılmamış olmasının üzüntüsünü yaşıyoruz.

Günümüzde de; çok zor şartlar altında görevlerini yapmaya çalışan basın emekçilerine yönelik tehdit, baskı ve şantajların devam ettiğini, karanlık odakların geçmişte aydınlatılmayan suikastlardan cesaret aldıklarını görüyoruz.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak; hayatları pahasına halkan yana haber yapan, cesaret ve kararlılıkla basın meslek ilkelerine bağlı kalan basın emekçilerinin yanında olmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle; merhum basın şehidi Abdi İpekçi’yi saygı ve özlemle anıyor, suikastın tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasını, suçluların adalet karşısına çıkarılmasını bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.