Gürer: “Dükkanlar ‘satılık’ ve ‘kiralık’ tabelalarıyla dolu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Vatandaşın sorunlarını dinleyen Gürer, “Esnafta bıçak kemiğe dayandı, vatandaş geçinemiyor” dedi. 

GÜRER’İN BOR ZİYARETİ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Merkez ve Çiftlik ilçesinden sonra  Bor ilçesini de  ziyaret ederek esnafın sorun ve taleplerini dinledi. 

SİFTAH YAPARSAK DÜKKÂNI MUTLU KAPATIYORUZ

Gürer’e sorunlarını anlatan esnaf ve sanatkârlar, çoğu zaman siftah yapmadan kepenk kapattıklarını belirterek, “Siftah yaptığımız gün, dükkânımızı mutlu bir şekilde kapatıyoruz” dediler. 

500 LİRA NEYİMİZE YARAR?

Pandemi kuraları çerçevesinde bazı meslek gruplarının aylardır dükkânlarını açamadığını belirten esnaflar, “Bize destek diye verdikleri kira yardımı, bizim dükkânımızın elektrik ve su masrafını bile karşılamıyor” diyerek tepkilerini dile getirdiler. 

HAYALET KENTE DÖNMÜŞ 

Ziyaretlerinin ardından bir açıklama yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Bir zamanların ticaretin en önemli merkezlerinden biri olan Bor ilçesi ne yazık ki bir hayalet kente dönmüş. Çok sayıda dükkân kapalı. İşyerlerinin çoğunda ‘kiralık’ ya da ‘satılık’ tabelaları dikkat çekiyor” diye konuştu. 

KAHVHANECİLER PERİŞAN

Gürer, başta kahvehaneler olmak üzere çok sayıda işyerinin ayladır kapalı olduğuna işaret ederek, “Bu insanlar ne yiyip içecek. Destek diye verdikleri yardım miktarları  yetersiz rakamlar. Aylık 5 -6 bin lira dükkân kirası ödeyen bir işyeri sahibine, 500 lira yardım vermek sorunu çözmez” dedi. 

ESNAFA CİDDİ DESTEK VERİLMELİ 

CHP Milletvekili Gürer, esnafın devlet bankaları ve kredi kooperatiflerinden çektiği kredilerin  geri dönüşüm yapamadığını, bu nedenle oluşan mağduriyetler için iktidar tarafından çözüm üretilmesi gerektiğini belirtti. Kredi bir borçlanmadır. Esnafa doğrudan destek sağlanmalıdır” dedi. Gürer esnafın satılan ürünün yerine yeni ürün getirmek için gittiğinde sattığı fiyata ürün alamadığını belirttiğine de vurgu yaparak ürün fiyatlarının artması vatandaş kadar esnafı da zorluyor. Çeşit bulundurmak yerine talep ve satışa göre ürünü vitrine koyduklarını söylediler” dedi.

Gürer, pandemi koşulları da göz önünde bulundurularak, esnafın  bazı vergilerden muaf tutulması, elektrik, doğalgaz, kira gibi konularda destek verilmesi ve ciddi manada kapsamlı destek paketi hazırlanması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.