Şevkin: “Gazilerin şeref aylığı eşitlensin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, gaziler ile şehit aileleri ve çocukları arasında yapılan ayrımın son bulmasını istedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuşan Dr. Şevkin, tüm gazilerin şeref aylığının eşitlenmesi çağrısında bulunurken şehitler arasında ayrım yapıp ailelerini ve çocuklarını farklı ekonomik ve sosyal haklara maruz bırakmanın kabul edilemeyeceğini söyledi.
“AYRICALIK TANINMALI”
Vatanın bölünmez bütünlüğü, ülke savunması ve halkın huzur ve refahı için canını hiçe sayan gazilerin; sosyal ve ekonomik hayatlarının iyileştirilmesi için bazı düzenlemeler beklediğine dikkat çeken Dr. Şevkin, “Gazilerin ve şehitlerin aileleri ve çocukları arasında ayrım yapmak, farklı ekonomik ve sosyal haklara maruz bırakmak son derece yanlıştır. Ayrıca, şehit aileleri ve gazilerimizin toplum nezdinde ayrıcalıklı bir yerinin olması şarttır” dedi.
“SADECE TÖRENLERDE Mİ HATIRLAYACAĞIZ?”
Sadece resmi törenlerde hatırlanan gazilerin öncelikle şeref aylığının eşitlenmesi çağrısında bulunan CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, “Şeref aylığı, vatan için canını siper eden gazilere tanınan bir onurdur ve emeklilik maaşıyla karıştırılmamalıdır” dedi.
Sosyal devlet ilkesinden hareketle, muharip gazilerin çocuklarına iş imkanı sunulmasını, gazilere faizsiz konut kredisinin önünün açılmasını isteyen Dr. Şevkin, “Sosyal güvencesi olan ya da olmayan gaziler arasındaki eşitsizlik giderilmelidir. Sebebi ne olursa olsun, adı “gazi” olan tüm vatandaşlarımızın eşit haklara sahip olması gerekir. Tüm şehitlerimiz nerede veya nasıl şehit olduğuna bakılmaksızın aileleri devlet nezdinde eşit haklara sahip olmalı ve toplum nezdinde ayrıcalıklı görülmeli, hayatlarının sonuna kadar güvencede olmalıdır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.