Ayhan Barut, sağlık emekçilerinin sorunları ve taleplerini Meclis’te anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, salgınla mücadele eden kahraman sağlık emekçilerinin sorunlarını Meclis’te dile getirip iktidarı çözüm için göreve davet etti. Sağlık emekçilerinin iş yükünün hafifletilmesini, ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesini talep eden Ayhan Barut, sağlıkta yeterli sayıda atama yapılmasını ve 36 saat süreyle çalıştırılan asistan hekimlerin günlük çalışma süresinin 8 saatle sınırlandırılmasını istedi.

“SORUNLARI GÖRÜLMÜYOR; TALEPLERİ DUYULMUYOR”

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Ülkemizde salgınla mücadelenin yükünü omuzlayan kahraman sağlık emekçilerinin özlük hakları ve çalışma koşulları iyileştirilmediği gibi maalesef sesleri ve talepleri de duyulmuyor. Doktorundan hemşiresine, hasta bakıcısından sağlık memuruna sağlıkta çalışan bu emekçilerimizin izin, nakil ve tayin gibi taleplerine kulak verilmiyor” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞINI GÖREVE ÇAĞIRDI

Sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunları ayrıntılarıyla anlatan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Ağır çalışma koşulları nedeniyle bazen yemek molaları dahi bulunmayan sağlık emekçilerinin sesine kulak verilmelidir.

Ayrıca asistan hekimlerimiz köle gibi 36 saat çalıştırılıyor. Gerektiğinde uzman hekim gibi her alanda görevlendirilen gerektiğin de hasta bakıcı gibi çalışan asistan hekimlerimizin bu halini görün. Onlara yapılan haksızlık hasta ve hekim sağlığını da riske attığı gibi ayrıca yasal da değildir. Bakanlığı göreve çağırıyoruz. Halka nitelikli sağlık hizmeti verilmesi için acilen yeterli sayıda atama yapılsın. Asistan hekimlerin çalışma süresi 8 saati geçmesin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir