5 Ocak Stadyumu kamusal ihtiyaçları kapsayacak şekilde projelendirilmeli

 Seyhan Kent Konseyi’nde toplanan 4 mahalle muhtarı, 5 Ocak Stadyumu yerinin bölgenin kamusal ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde projelendirilmesini istedi. 

Seyhan Kent Konseyi ve 4 mahalle muhtarı 5 Ocak stadı yerinin yeni uygulama projesinin hazırlanması öncesinde Vali Süleyman Elban’a bir rapor sunulmasını kararlaştırdı. Seyhan Kent Konseyi Başkanı Mimar Erkan Karakaya,  Cemalpaşa mahallesi  Muhtarı Nercin Cevher, Reşatbey mahallesi muhtarı Zübeyde Nüvit Kana, Kurtuluş mahallesi muhtarı Nevin Biçer, Şehir  Plancısı Ulaş Çetinkaya,  Seyhan Kent Konseyi Genel Sekreteri Esen Zor ile ile Reşatbey-Cemalpaşa Dayanışma meclisi üyesi Nilgün Torun’un da katıldığı toplantıda 5 Ocak stadının durumu değerlendirildi. Yapılan ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Adana 5 Ocak Stadyumu’nun son maçlara ev sahipliği yaptığı şu günlerde, basına yansıdığı şekliyle  Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum’un, mevcut stadyumun hızla yıkılacağını ve Cumhurbaşkanımızın belirttiği şekliyle Millet bahçesine dönüştürüleceği müjdesini sevinerek öğrendik.

Bir süredir bölge hinterlandında yer alan Reşatbey, Cemalpaşa, Çınarlı ve Kurtuluş Mahalelerinde yaşayan duyarlı vatandaşların yakından takip ettiği bu konu adı geçen mahallelerin muhtarları tarafından Seyhan Kent Konseyimizde gündeme getirilerek, fikri anlamda çalışmalar yürütülmekte idi.

Bu son gelişmeler karşısında da Seyhan Kent Konseyinde bir araya gelen Cemalpaşa mahallesi  Muhtarı Nercin Cevher, Reşatbey mahallesi muhtarı Zübeyde Nüvit Kana, Kurtuluş mahallesi muhtarı Nevin Biçer, Seyhan Kent Konseyi Başkanı Erkan Karakaya. ve genel sekreter Esen Zor ile Reşatbey-Cemalpaşa Dayanışma meclisi üyesi Nilgün Torun, yine konunun kamuoyunun gündeminde yoğun olarak yer aldığı dönemde Şehir ve Bölge Planlama Odası Adana Şube başkanlığını yapan Ulaş Çetinkaya durum değerlendirmesi yaptı.

‘5 Ocak Stadyumu’nun yeri ile ilgili, geçmişte birçok tartışmanın yapıldığı, buranın ticari amaç dışında, kamu yararına değerlendirilmesi gerektiği konularında mahkeme kararının olduğu, son aşamada da Cumhurbaşkanımızın konuya müdahil olması ile burasının Millet bahçesine dönüştürülmesi talimatı Adana Büyükşehir Belediyesi meclisinde karara bağlanmasıyla tartışmalar noktalandı.

Ancak somut bir plan ve plan notu içermeyen bu karar millet bahçesi kapsamında bünyesinde hangi fonksiyonları kapsayacağı konusunun muğlak kaldığı gerçeğinden hareketle, Adana Valiliği inisiyatifinde hazırlatılacak olan millet bahçesi uygulama planlarında bölge halkının yoğun talebi olan, Semt Pazarı, Otopark gibi bölgenin kamusal ihtiyaçlarını da göz önüne alan bir proje hazırlanması ortak talep olarak ortaya çıkmaktadır.

Yeni uygulama projesinin hazırlanması öncesinde, muhtarlıklar ve Seyhan Kent Konseyi olarak topluca, kentimizin ve bölgenin yararına olacağına inandığımız bu  dilek ve temennilerimizi konuya duyarlı olduğuna inandığımız. Adana Valimiz sayın Süleyman Elban’a iletmek üzere karar alındı. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir