CUMA ÇIKIŞI KÜFÜR KAFİR…

Benim yaşımdaki insanlar Söz’ün kıymetini bilir, babam yaşındaki insanlar (hepsinin mekanı cennet olsun) Millet’in kıymetini bilir, dedem yaşındaki insanlar (hepsinin mekanı Cennet olsun) Vatan’ın kıymetini bilirdi. Sonuçta bizler onların toplamıyız ve çocuklarımızda bizden bu kıymetleri almıştır.

Elbette Millet’in çaresizleri, yoksulları, eğitimsizleri de var. Hepsinin bunlardan kurtulması – kurtarılması dileğiyle!

Anadolu da çocuklukların Cami ile tanışması dedeleri ile olur. Torun dede – neneye kanka olur.

Namaz duaları oyun gibi öğrenilir. Sübhaneke, allahümme…

Yine sabah kalkınca bozulan ilk oruçlar onlarla tutulur. Hele bir de yaz tatiline denk geldiyse, biriktirdiği anılarla büyür aklı torunların.

Kuran kursunda melanet hocalar çoktur. Hükümetlerin ve ailelerin suskunluğunda zulmü boldur. Onun içindir ki bu Müslüman halkın çoğunluğu uzak durur camiden, kuran kurslarından.

Ülkemizde oruç tutanların – kurban kesenlerin onda biri kadar cami cemaati kalmadı yahu!

Çocukluğumun Kuran Kursundaki tekbirin önde geleni ‘oğlum sen hafız oğlusun, niye uslu durmuyon’dur. 

Bunlar emeksiz insanlardır. Çocuğun oyun çağını asker çağına çevirmeye çalışır… Yine çok döküldüm!

Hafız babam Cuma’ya yanında mutlaka durumu iyi olmayan biriyle giderdi. Camiden sonra sohbet içinde kebapçıdan ya da lokantadan yemek yedirir, sohbet ederdi. 

Bizimkiler kıskanmaz, imrenir. Gördüğü güzel şeyi geleneğe katar. Onun içindir ki Anadolu da her caminin çevresinde çay ocağı, kebapçı, lokanta, bakkal gibi esnaflar vardır. Cuma öncesi sohbet, Cuma sonrası paylaşım vardır.

(Yavuzlar viraj esnafının ve Anadolu’nun her yerinde esnafın geneli böyle idi ve kardeşim Çaycı Mustafa Avcu hala baba görgüsü iftar sofrasını Ramazan boyunca açar Çay Ocağı’nda.)

Dedem ve diğer dedeler cumaya giderken gördüğü çocuklara cebindeki mendilden çıkardığı akide şekerlerinden verirdi.

Ailenin büyüğü neneler Cuma günlerinde tatlı türü şeyler yapar, herkesin ağzı – sözü tatlansın derdi.

Din’e siyaset girince ya da insan siyasal İslam yoluna girince durum değişir. Müslümanlığı Tekel’i sanır. Sıcak örnek Ak Partili cumhurbaşkanımız Erdoğan cumayı siyasallaştırmıştır.  Elinde imanölçer meydan – kürsü gezer. 

Camiden çıkarken medyası hazır bekler. Dili küfür kafir; CHP, HDP, PKK, FETÖ… algı da amaç din bizimdir. Çaba hüsrandır. Devlet beslemesi holding cemaat mensupları zorunlu cami cemaatidir. Onlar da kendi camilerine müdavimdir!

Anadolu Kültürü hoşgörüdür, komşu komşunun külünedir, Allah Devlete – Millete zeval vermesin’dir. İslam zamanının ve şimdinin Özgürlük ve Adalet dinidir. Haram ile Helal arasında çok keskin ve derin bir uçurum vardır. Hayatı öyle bilir, öyle yaşarız. 

Sevgili Okur, söz uçar yazı kalır. Doğru insan en güzel yazılarını gönlüne – vicdanına yazar. Sandık Zamanı bunları okuman Vatan – Millet sevgisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.