Ağar: Kod 29 kabusuna son verilmesi için yasal düzenleme şart

Türkiye Yol İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Adana’da, Yol İş Holiday Otel’de gazetecilere açıklamada bulundu.

Türkiye Yol İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, pandemi nedeniyle işçi çıkışlarının yasak olmasına rağmen Kod 29 maddesine dayandırılarak yapılan çıkışların suç olduğunu söyledi.

KOD 29’LA İLGİLİ YASAL DÜZENLEME YAPILMALIDIR

Özellikle bazı belediyelerde çalışanların kabusu haline gelen Kod 29 maddesine dayandırılarak işçi çıkaran tüm işverenlerin suç işlediğine dikkat çeken Genel Başkan Ramazan Ağar, “Bu konuda mutlaka yasal bir düzenleme yapılmalıdır. Kod 29’la işten çıkarılanlar ise bir an evvel işe dönüş davası açıp yargıda hakkını aramalıdır” dedi.

HİÇ BİR İŞÇİNİN İŞ GÜVENLİĞİ YOK

İşverenin işe iade davasını kazanan işçilere 8 maaş tutarında bir tazminat ödeyerek işe başlatmadığını, böyle bir yasal kılıfla işçinin iş güvenliğinin tamamen ortadan kaldırıldığını ifade eden Ağar, “Maalesef hiçbir işçinin güvencesi yok. Buna karşı mutlaka yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. İşçinin kaderi işverenin iki dudağı arasında olmamalıdır” diye konuştu. 

ÇUKUROVA BELEDİYESİ’NDE DE KOD 29 CIKIŞI

Adana’da Çukurova Belediyesi’nde bazı işçiler Kod 29’a dayandırılarak işten çıkarılmıştı. Başkan Soner Çetin bu konuda bir açıklama yapmazken, çıkarılan işçilerin yakınlarına, “İsimsiz ihbar mektubu geldi. Hakkımda dedikodu yapıyorlarmış. Bu nedenle işlerine son verdim” dediği öne sürülmüştü.  Cep telefonlarına gönderilen bir mesajla bazı işçilere Kod 29 maddesi gereği çıkışları duyurulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.