“2020 yılında erkekler tarafından 300 kadın öldürüldü”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Leyla Tan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Ülkemizin dört biryanında evde, okulda, tarlada, fabrikalarda, işyerlerinde yaşamını sürdüren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Açıklamasında; kadın cinayetlerinin, kadına yönelik her türlü şiddetin ve baskının olmadığı bir toplumsal yaşam için yılmadan mücadele eden kadınlara da selam gönderen Leyla Tan; yeni kadın cinayetleri yaşanmasın diye inşaat mühendisi kadınlar olarak, kadına yönelik şiddete karşı sürdürülen mücadelenin içinde her zaman kararlılıkla yer almaya devam edeceklerini vurguladı.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet, baskı ve eşitsizliğin azalmak bir yana daha da artarak devam ettiğini belirten Tan; kadınların evlerinde, sokakta, işyerlerinde, yaşamın her alanında şiddete maruz kaldıklarını, eşitsizliğe uğradıklarını ifade etti.

Gericiliğin, erkek egemen anlayışın artan dozu altında kadın cinayetlerinin intihar, şüpheli ölüm adı altında anılarak görmezden gelinebildiğini açıklayan Tan “Hatta şiddete uğrayan kadınlar yaşam biçimi sorgulamasına maruz bırakılarak işlenen cinayetler gölgelenmektedir” dedi.

Ülkemizde kadına yönelik şiddetin artmasının yanı sıra kadın haklarında da geriye gidişe zemin hazırlandığını belirten Tan şöyle devam etti: “Türkiye’de kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesi, soruşturulması ve cezalandırılması için İstanbul Sözleşmesinin etkin şekilde uygulanması gerekirken, İstanbul Sözleşmesi göz ardı edilmekte, hatta yetkili ağızlar tarafından tartışmaya açılmakta, İstanbul Sözleşmesine karşı bir kamuoyu yaratılmaya çalışılmaktadır.

Geçtiğimiz yılı pandemi koşullarının zorlukları altında geçirdik. Bu yıl da devam etmekte olan bu süreç, kadınlar için katmerli sıkıntılara yol açtı. Kadınlar bir yandan virüs tehdidi, artan ekonomik sıkıntılar içindeyken bir yandan da ev içi artan şiddete maruz kaldılar. Tüm yaşanan zorluklara rağmen kadınlar, mücadeleyi daha da ileri götürme kararlılığını göstererek, üstü örtülmeye çalışılan kadın cinayetlerini aydınlatmaya yönelik çalışmaları gayretle sürdürmektedirler.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2020 yılında erkekler tarafından 300 kadın öldürüldü, 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Öldürülen 300 kadından 182 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi.  22 kadın ekonomik, 96 kadın da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Erkek şiddeti ile yaşamını kaybeden tüm kadınlarımızı üzüntüyle, saygıyla anıyoruz.

Tüm dünyada kadın haklarının kazanılma mücadelesinin simgesi olan; sömürüye, ayrımcılığa ve baskıya karşı yürütülen mücadele günü 8 Mart’ta yeni cinayetler yaşanmasın diye inşaat mühendisi kadınlar olarak, kadına yönelik şiddete karşı sürdürülen mücadelenin içinde her zaman kararlılıkla yer alacağımızı bir kez daha vurguluyoruz.

Kadına yönelik şiddetin toplumdaki baskı, şiddet ve gerici anlayıştan beslendiğinin bilincinde olan İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubemiz, demokratik, eşit ve özgür bir toplumsal yaşama ulaşmak için bu onurlu mücadelede kadınlarla dayanışma içinde olmayı her zaman sürdürecektir. Kadınların emek sömürüsüne, ayrımcılığa uğramaması için, hayatlarına sahip çıkabilmesi için, demokrasiyi, barışı, laikliği korumak için bu mücadelenin bir parçası olmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.