TAMER ÜNAL: “ÇAY YAYINLARIMIZI ÖNLEYEMEYECEKTİR”

Milli Mücadelenin Kalesi Pozantı Gazetesi imtiyaz sahibi Çukurova Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanlarından Gazeteci Tamer Ünal, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’a tepkili.

Tamer Ünal, Mustafa Çay ve Ak Partili Yusuf Arısoy’a olan tepkisini bir yazıyla gündeme taşıdı.

İşte Tamer Ünal’ın o yazısı:

Pozantı Belediye Meclisinin, 2021 Mart ayı olağan toplantısında, gündem maddeleri çok kısa görüşüldü.  Ancak, gazetemizin son aylardaki yayınları ise, Başkan Mustafa Çay ve Ak Parti Meclis Üyelerinden Yusuf Arısoy’un, yetkilerini aşan, adap sınırlarını zorlayan, daha da ötesi  Basın Özgürlüğü ve Toplumun Haber Alma ve Bilgilenmesini önlemeye yönelik yaptıkları konuşmalar ve  koydukları tavır, 13 Belediye Meclis Üyesince, anlamlı ve manidar bir sessizlik içerisinde izlendi.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Tamer Ünal, şahsı ve gazetesine yapılan bu sözlü saldırılara, cevap hakkı istemesine, Başkan Mustafa Çay’dan olumsuz karşılık geldi.   

AÇIKLADI

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın, 2.5 Dönemlik Başkanlığı sırasında, gazetemiz yayınlarıyla, Pozantı’lıya yapma sözü verdiği, fakat yerine getirmediği icraatlarını, kendisine hatırlatmak, toplumun belleğini yenileme açısından, sürdürmeye devam edeceğimiz, yeni bir yayın dönemini başlattık.  

Nedeni ise Başkan Çay’ın, yaklaşık üç ay önce yaptığı Radyo ve TV konuşmalarında, “ARTIK, POZANTI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY OLMAYACAĞIM. YENİ HEDEFİM ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞIDIR.” Sadece, MHP Genel Başkanımız Sayın  Devlet Bahçeli’nin, tekrar Pozantı’yı işaret etmesi halinde, yeniden Pozantı  için aday olacağım” şeklindeki açıklamasıdır.

ZORA SOKTU

Çay’ın yaptığı gibi, böylesi zamansız söylemler, siyasetçiler için normaldir. Ancak, toplum için anormaldir. Nedeni ise halk bir siyasetçiyi, oylarıyla bir makama getirdiğinde, ondan görev süresi boyunca, hizmet bekler.

Bu, insanın doğasında vardır. Çay ise, Başkan olarak seçilmiş olduğu, beş yıllık dönemin bitimine daha üç yıl varken, Çukurova Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklaması, Pozantı ve seçmenlerini göz ardı etmesiyle, siyasi bir anormalliğe imza atmıştır. Bu davranışıyla, kendisi başta olmak üzere, temsil etmekte olduğu Cumhur ittifakını da, Pozantı Halkı nezdinde zora sokmuştur.

VERİLMİŞ SÖZ YOK

Başkan Çay’ın, kendince açıkladığı Çukurova Belediye Başkan Aday Adaylığı ile ilgili gelişmeleri, mensubu bulunduğu Milliyetçi Hareket Partisi, Adana İl Başkanı Sayın Bünyamin Avcı’ya sorduk? Aldığımız cevaplar ise, aynen şöyle oldu:

“Başkan Çay, kendince Çukurova Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklamış olabilir. Bu, partimizi bağlamaz. Kendisini tekrar aday göstermemiz ise, şu anda mevzu bahis bile değildir. Adaylık kararı, sadece Genel Başkanımız, Değerli Büyüğümüz Sayın Devlet Bahçeli’ye ait olup, onun dışında, hiç kimse  bir başka bir harekette bulunamaz” diyerek, Çay’ın ileriye dönük düşüncelerine de, noktayı koymuş oldu.

ÖTESİNE GİTMEDİ

Milli Mücadelenin Kalesi Pozantı Gazetesi olarak, Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın, önceki dönemlerinde, yapmaya söz verdiği icraatlarını haberleştirdiğimizde, bizzat kendisi sanal ortamından yaptığı paylaşımlarla, gazetemize de sıkça teşekkür etmiş idi.

Gazetemizin bu yayınları, belli bir kesim tarafından da “Tamer Ünal, Çay’a Niye Bu Kadar Destek Veriyor” şeklinde de, bazı çevrelerce manalı bir şekilde eleştirilmişti.

Ben, 55 yıllık bir gazeteciyim. Yapıcı, olumlu veya olumsuz, bütün iyi niyetli eleştirilere saygı duyarım. Ancak, Çay’a verdiğim yayın desteği, Pozantı Halkına yapacağı icraatları, kamuoyu ile paylaşmanın ötesine gitmedi.

2019 SEÇİMİ

Belediye Başkanı Mustafa Çay, 2019 yerel seçimlerine bu defa, Cumhur İttifakının Adayı olarak katıldı. Vefakar ve Kadirşinas Pozantı’lı, kendisini hizmet için tekrar beş yıllığına başkanlık koltuğuna oturttu. Ve söz verdiği hizmetlerin yapılmasını beklemeye başladı.  

NEDEN BAŞLADIK

Milli Mücadelenin Kalesi Pozantı Gazetesi, yayınlandığı yörenin siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel, tarih, eğitim, sağlık gibi oluşumların, devamlı takipçisi olup yayınlarıyla, toplumun da bu konudaki haklarının, koruyucusu ve kollayıcısıdır.

Başkan Çay,   beş yıllığına hizmet onayı aldığı, 2019 seçimlerinin daha ikinci yılında, üstelikte daha yerel seçimlere üç yıl varken, Çukurova Belediye Başkan Aday Adaylığına talip olduğunu açıkladı. Bizzat kendi sanal ortamından yaptığı paylaşımını “ Çay, Yüzünü Çukurova’ya Sırtını Pozantı’ya Döndü” şeklinde haberleştirmemiz, kamuoyunun da  büyük dikkatini çekti.  Bu yayınımızla, Pozantı halkının haklarını koruyucusu olduğumuzu, Pozantı’lı ile de, bir kere daha paylaşmış olduk.  

SÜRDÜRECEĞİZ  

Başkan Çay şunu çok iyi bilmelidir ki, Pozantı sadece Adana’nın değil, tüm Çukurova’nın ön bahçesidir. Bunun aksi hiçbir düşünceyle bağdaşamaz. Bu ön bahçeden geçilmeden ne Adana’ya ne de Çukurova’ya asla ulaşılamaz.

İşte Çay’ın, gazetemiz aracılığı ile Pozantı halkına söz verip, ancak gerçekleştirmediği icraatlarını ve Pozantı’lıya verdiği hizmet sözlerini, yerine getirmesini kendisine hatırlatmak, mesleki bir görevimizdir. İşte bu düşünceler ile başlattığımız, kendisiyle ilgili olarak, geçmişi günümüze  taşıyan yayınları, sürdürmeye devam edeceğiz.  

TAKİPÇİYİSİZ

Pozantı Belediye Meclisinin, 4 Mart 2021 olağan toplantısında, Meclis Üyelerinden Yusuf Arısoy’un,  şahsı ile ilgili olmamasına rağmen, yayınlarımızla ilgili adap sınırlarını zorlayan ve. kendince eleştiri yapmak için başlatıp, gazetemizin bundan sonra meclis toplantılarına alınmaması talebi ile sonlandırdığı konuşmaya, Başkan Çay’ında benzer bir şekilde yaptığı konuşma, Basın Özgürlüğünü önleyici, meclisin adeta kapalı kapılar ardında, idare etmek gibi, bir oluşumu yaratmaya başlamış olmaları, öncelikli olarak yetkilerinin çok dışındadır.

Başkan Çay’ın, söz verip de gerçekleştiremediği icraatlarını günümüze taşımaktan, Başkan niye bu kadar rahatsızlık duyuyor?

Şahsını hedef alarak, hakaret ve bir iftira içeren yayında bulunmuyoruz. Kendisi ise, konuşmasında bir yakınımızla ilgili, henüz açılmamış bir davayı bahane ederek, onu işten çıkarmış olmasını, gazetemizin kendisi ile ilgili yayınlarına sebep olarak göstermesi ise, siyasi başarısızlıklarını kamufle etmekten öteye gitmemiştir. Kaldı ki yasal kesinlik kazanmadan işten çıkarılan ilgili de, zaten yasal yollara başvurmuştur.

Başkan Çay, bir siyasetçi olarak, gösterdiği bu mazeret ile, gazetemi ve şahsımı hedef alan konuşmalar, kendi sığ düşüncesinin ürünüdür.  Gazetemizi meclis toplantılarına almayı düşünmediğini belirten konuşması ile, gazetemin yayınlarını, kontrol altına alamayı düşünüyorsa sonun, şimdiden hüsran olacağını bilmesinde, yarar vardır.  

Kendisi Bir siyasetçidir. Etik kurallar çerçevesinde yapılan ve yapılacak olan eleştirilere, açık olmalıdır. Aksi takdirde, vereceği ani ve hissi kararların sorumlusu olacaktır. Biz, başlattığımız yayınları sürdürmeye devam ederek, Pozantı halkının hakkını korumaya da, devam edeceğiz.  

BİLDİRECEĞİZ

Cumhur İttifakı Belediye Meclis Üyelerinden, Yusuf Arısoy ile, aynı İttifakın Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın, Basın Özgürlüğü ile asla bağdaşamayacak olan, bu etik dışı davranış ve konuşmaları, toplumdan da büyük eleştiri alarak, Cumhur İttifakını da, bu konuda zora sokmuştur.

Bu ikiliyi, mensubu oldukları siyasi partilerinin, üst kuruluşları olan Adana İl Başkanlıklarına, daha üst konumdaki Genel Merkezlerine ve Basın Kuruluşlarının bağlı bulunduğu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanı, Sayın Fahrettin Altun’a kadar ileteceğiz. Gerekirse, yargıya da başvuracağız. Bizim yolumuz bellidir. Mustafa Çay’ın, yolunun sonun nereye gideceğini ise, davranışları ile kendisi belirleyecektir. Milli Mücadelenin Kalesi Pozantı Gazetesi olarak halkın kendisine ait Belediye Meclisinde neler olup bittiğini öğrenmeleri açısından ve mesleğimizin gereği olarak da, Nisan Ayı toplantısına geleceğiz.

Arısoy- Çay ikilisinin, mecliste yaptığı konuşmalara burada nokta koymuyoruz. Zaman- zaman Gazetemizin, Pozantı Konuşuyor Sütunu aracılığı ile,  bu konularla ilgili gelişmeleri, okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.