DUYGU; SEVERKEN, SEVİŞİRKEN LAZIM

İnsan zaman akarında kendini, yaşam biçimini, kalitesini, çevresini ve öteki her şeyi değiştiren ve yöneten tek canlıdır. 

Zaman akarındaki bu evrilmeler öncelikle akıl gelişiminin eseridir. Fesli Deli, Adnan Hoca ya da Cüppeli gibilere sorarsan her şey baştan bellidir ve günahın da nedeni Allah’tır! İşle işleyebildiğin kadar.

Bir girinti; sayı çoğaltmak hiçbir şey, her geçen gün birbirini bilen insanların sayısı azalıyor. Her sala açık ilan!

İnsan zaman akarındaki evrilmelerini hem bireysel hem de toplumsal yaşamda estetize etmek için törpüler durur. Kendine kısa deyişler oluşturur. Uzun anlatımları bir ya da birkaç sözcüğe indirger. Bu aklının eseridir. Yazmak kadar sözcük tasarrufu da iyidir.

Sahip olmak, paylaşmak, sevap, günah, adalet, özgürlük, eşitlik v.b. şeyler.

İnsan yaşam biçimine algı ile bakarsak, yaşam bölümlerinde ayrı gömlekler giyer. Çocuk, genç, ana – baba, dede – nine gibi. 

Bu gömleklerle birlikte iyi yaşam kötü yaşam gömleği de giyer. Milli’dir, milli görüş gömleği giyer. Dinci’dir, dinci görüş gömleği giyer. Ak Partili cumhurbaşkanımız istediği an istediği gömleği giyer. O’na ne ayıp vardır ne de yasak!

İnsan yaşamın güzel şeylerine duygu ile akıl şeylerine mantıkla bakar. Birbirine karıştırmaya başladıkça her şey b.ka batar. En kötüsü bir saftan karşı safa geçmektir.

Örneğin; Duygu; severken, sevişirken lazımdır. Mantık; yaşamı düzenlerken, yönetirken lazımdır. Ötesi gereksizlikler toplamı. Duruma sıcak örnek memleketimizde çok! Erdoğan, Bahçeli, İnce, Sarıgül, Ümit Özdağ, Ertuğrul Günay, Mehmet Ali Çelebi, Öztürk Yılmaz, Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş, Melih Bulu, v.b.

Yahu memlekette ne kadar gömleği dar insan varmış!

Yaşam içinde duygu ve mantık alanlarını karıştıran insanlar çevrelerine ve topluma her zaman sorun olmuşlardır. Örneğin Roma Medeniyetinde Caligula kendini tanrı ilan etmiştir. Hoş öncesinde de Büyük İskender toplumu tarafından o gömleğe uygun bulunmuştur. Bizim kültürde her dönem her coğrafya da Mehdi çıkmıştır. Sorarsan Ağca da Mehdi’dir.

Sevgili okur, bunları benim anımsatmam hava – civa, seninse içinde akıl kurguna koyman her şeydir. Sandığa giderken unutmaman önemli! Unutursan A Haber durmadan Cennet’i pompalar. Çünkü yaşam bağı buna uygundur. Unutmazsan çektiğin sıkıntılar soyuna huzur olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.