İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI…

Ak Parti dünyaya gelmeden önce ülkemizde İnsan Hakları yokmuş. Ee! 

İnsan Hakları Eylem Planı hazırlamış. Ee!

Ak Partili Cumhurbaşkanımız kürsüye çıkıp dünyaya ballandırarak anlattı. Yok ya!

9 Amaç, 11 Temel İlke, 50 hedef, 393 Faaliyet olarak ortaya çıkmış!

Ve hiçbir baskı altında kalmadan Özgür Düşünce ile hazırlanmış. Sanırsın ki Ak Parti hukuksal buluş yapmış. 

Dünyanın bildiği ve batının olgunlaştırarak bu güne getirdiği İnsani Haklar Bütünü. Bizim Anayasamız ve Kanunlar bütünümüz zaten buna uygundur. Duygusal yönetimler bu hakları uygulamada güçlendireceğine sürekli erozyona uğratmıştır.

Son 19 yıllık geçmişe bakınca her şey sıcacık gözümüzün önünde durur.

Geç Cumhurbaşkanlığını, Başbakanlık ve Milletvekilliğini, Hukuki olarak Muhtar bile seçilemeyecek durumda olan sayın Erdoğan’ın yasağını, Demokrasi ve İnsan Hakkı olarak kaldıran Meclis’i nereye koyacağız. 

Laikliğe aykırı fillerin odağı haline gelen Ak Partiyi kapatmak yerine gelir kesintisi cezası veren mahkemeyi nereye koyacağız.

Cemaatlerin devlet desteği ile holdingleşmelerinin önünü açan anlayışı nereye koyacağız.

Cumhuriyet Kurucuları’nın kalkınma hamlesi olarak kurdukları onca kurumu özelleşiyoruz diyerek haraç – mezat satılışını nereye koyacağız.

Aynı yola gittikleri FETÖ tipi örgüte devletin kılcallarına sızma da yardım, yatakçılık ve kollamaları nereye koyacağız.

Yönettikleri büyükşehir belediyelerindeki parsel parsel peşkeşleri nereye koyacağız.

Askere yapılan onca kumpas, adli saldırı ve davaların savcısı olan algıyı nereye koyacağız.

Kolluk kuvvetlerindeki kadrolaşma yardımlarını nereye koyacağız.

FETÖ temizliği derken dokunulmayan siyasileri nereye koyacağız.

Darbeci Anayasaya karşı gelerek YÖK’ten vazgeçememeyi nereye koyacağız.

TTB ve TBB’ye olan bölme, iftira saldırılarını nereye koyacağız.

İktidarın mahkemeye verdiklerinin cezalandırılmasını ve muhalefetin mahkemeye verdiklerinin ifade ve eleştiri hakkı görülmesini nereye koyacağız.

Muhalif Basın iminde RTÜK’ün yayın durdurma ve idari para cezasının çoğunluğunu (2017 – 2020 arasındaki yayın durdurma cezasının %73’ü, idari para cezasının da  %69’u) Halk Tv, Tele 1 Tv, Fox Tv ve KRT Tv’ye verilmesini nereye koyacağız. 

A Haber ve TRT’ye yaptırımda bulunamayan RTÜK’ü nereye koyacağız.

Elbette şunu da belirtmem gerek; ABD 100 üyeli Senato’dan oluşur ve 54 Senatör imzaladığı ve Ocak 2021 de Biden’e verdikleri mektupta ‘Türkiye ile insan hakları ve demokrasideki gerileme konusunda açıkça konuşulması gerektiğini’ belirttiler!

Sevgili Okur, evimizin yönetimi elbette sevgiyle yoğrulur. Devlet yönetimi ise mantık ile olur. Devlet yönetiminde mantığı zayıflarken duygusu güçlenen hükümetler genelde her şeyi bozarlar ve durmadan reform ihtiyacı hissederler.

Demokratik kültürde Tek Adam Ucubesi kendi akarında oluşmuş her türlü Adalet Akarını bozar. Bir de Tüccar Zihniyetle göreve gelmişse, korkmalısın ondan, bozmadık akar bırakmaz. Bunları benim söylemem hiçbir şey. Senin sandık zamanı bilmen ise çok şeydir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.