Çukurova Belediyesi vergi borcunu bile gizlemiş

Sayıştay’ın Çukurova Belediyesiyle ilgili 2018 yılı denetim raporunda muhasebe kayıtlarında yer alan vergi borcu tutarlarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

BORÇ 19 MİLYON LİRA AMA BELEDİYE HESABINDA 14 MİLYON 339 BİN LİRA

Sayıştay raporuna göre, 2018 yıl sonu itibari ile belediyenin yaklaşık 19 milyon lira tutarında vergi borcu olduğu fakat kurumun bilançosundaki hesapta 14 milyon 379 bin 663,09-TL vergi borcunun kayıtlı olduğu tespit edildi.

RUHSATSIZ İŞLETMELER, İŞGAL, HATALI MUHASEBE…

Sayıştay raporunda bunlara ek olarak,  belediye sınırları içindeki bazı işletmelerin işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadan faaliyette bulunduğu, yapımı tamamlanmamış bazı inşaat işlerinin hatalı muhasebeleştirildiği, işgal uygulamalarıyla ilgili gerekli işlemlerin yapılmadığı da yer alıyor.

LİMİT AŞAN DOĞRUDAN TEMİNLE HARCANAN PARALARA BAKIN

Sayıştay’ın resmi sayfasında Çukurova Belediyesi’nin henüz 2019 yılı raporu yer almıyor. Dün yayınlanan haberimizde toplu açılış temel atma ve Kıraç konseri organizasyonu için 2018’de 339 bin lira, Edebiyat Festivali organizasyonu için 348 bin 290 lira, Portakal Çiçeği Karnavalı içinde 87 bin 740 lira harcandığının ortaya çıktığını belirtmiştik. Üstelik de tüm bunlar limit aşımına rağmen doğrudan teminle yapılmış. Usulsüz ihale, isteyerek rekabeti engelleme yapıldığı, ihalelerde şartnamelere uyulmadığı da Sayıştay raporunda yer almıştı.

Yoldaş Ülkü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.