MEMLEKETİN OY AKARI ve ARA AKINTILAR.

Siyaset vatandaşın içsel akarıdır. 

Önce büyüklerinden alır akarı. Büyüdükçe, aklı erdikçe kendine olan hitabı öne alır. 

Karşı akara geçenler genelde kuşak çatışması huzursuzluğundan ya da eğitim farkından oluşur. 

Vatandaş birey olduktan sonra siyasi akara gönül’den, akıl’dan, mide’sinden ya da zorunluluk’larından dolayı girer.

Örneklemeye gelirsek; Ata Akarı gönül akarıdır. Vatan – Millet Sevgisi gibi karşılıksızdır. Seçim zamanı gider oy’unu verir. Ne olduğu, olacağı derdi değildir. Orada bulunan, uğraşan gereğini yapacaktır.

Demokrasi Akarı akıl akarıdır. Vatan – Millet Sevgisi gibi karşılıksızdır. Seçim zamanı çevresini aydınlatarak sandığa gider. Resmin renklerini anlatarak anlaşılmasını sağlamaya çalışır. Müdahilliği anlatmaktan öteye gitmez.

Geçim Akarı mide akarıdır. Gittiği her akara geçim için gider. Vatan – Milet Sevgisi çıkarıdır. Çıkarı olmayan hiçbir yere gitmez, iyisine de söz etmez. Karnı doysun, işi – gücü olsun, ötesinin hiç önemi yoktur. Desteklediğinin düşmanı düşmanıdır, dostu dost!

Şeytana Sus Akarı zorunluluk akarıdır. Vatan – Millet Sevgisi Hükümete ya da siyasileşmiş patrona bağlıdır. Kendi ya da oğlu – kızı çalışıyordur. Oy’unun rengi yönetenin tercihidir. Genelde toplum içinde suskundur. Siyasal Akarsız yaşıyor gibi görünür!

Mizahçılara buralardan çok malzeme çıkar ama nedeni bilinir, siyasi mizah yapmazlar! Ak Parti hükümet sürecinde yapanlar davalarla uğraşmak zorunda kalmıştır! İnsan Haklarının gelişmesi dileğiyle…

Siyasal Akarın kendine göre bir yapısı ve karakteri de vardır elbette. Sağ Siyasa demokrasiye düşmandır. Sol Siyasa demokrasi düşkünüdür. Anımsayalım, Baykal ‘bir şiir okumakla seçme ve seçilme hakkı elden alınamaz’ demişti. Hala teşekkür etmediler!

Ara Eleştiri; Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söz ve eleştiri olamaz, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Muhalefetin Başı Kılıçdaroğlu ve Akşener’e küfür – kafir olmak ifade ve eleştiri hakkıdır! 

Bir küçük örnek saray Eşrafından isen Boğaz’a el altından Pergole bile yaptırabilirsin. Saray Eşrafına muhalifsen eşinin satın aldığı yazlık villaya yıkım emri gelir!

Genel Siyasi Akar böyledir. Parti Hükümete gelir. Projelerini hayata geçirir. Yaptığı akarını güçlendirir, yapamadığı akıntısında kırılmalar meydana getirir. 

18 yıllık Ak Parti İktidarında Vatan – Millet daha da yoksullaştığı için, toplumsal olarak gelişmediği için, üretim alanlarında çöktüğü için, bir telefonla rahibi bıraktığı için, tank paleti beş parasız verdiği için, beşli çeteye her türlü kolaylığı sağladığı için siyasi akarında kırılmalar, yön değiştirmeler oldu.

Siyasi akar da önce gönül akarı olanlar kırılıp çekilir. Sonra akıl akarından bağlı olanlar. 

Mide ve zorunluluk akarından olanlara ise Kılıçdaroğlu ve Akşener durmadan yürek rahatlatan sözler söylüyor. Şimdi Davutoğlu ve Babacan da başladılar söylemeye. Hükümet için eyvah ki eyvah!

Akıntı bölünmelerini daha hiçbir araştırma firması net ve açık söyleyemediler. Ama korku örtüsünden ışık patlamaları saçılmaya başladı.

Anketlerde Ak Parti ve MHP, yani Cumhur İttifakı oy erozyonuna uğradıkça, Millet İttifakının oyları artmıyor, kararsızlar %30’a dayandırılıyor! Koş Muharrem koş!

Görsel Anket olan sokak röportajları gerçeğin yüzü! Hangi meydana tutsan mikrofonu görenlerin çoğunluğunun dili Millet İttifakının verdiği bilgi. Hükümetten şikayet çok, savunan pek yok. 

Bir espri; Siyasi Zorunluluk Akarı’ndan olan kardeşler mikrofonu görünce neredeyse uzatana ‘beni fark etmemiş gibi yap kanka’ havasındalar!

Allah’tan CHP’nin sağlam %24 kemiği ve yandan destekle %10 barajını istediğine geçirtme yapısı var. 

Ekranlarda Kemik Medyasının papağanlarını izlemek keyfiniz olsun. Maymun gibi daldan dala atlama ustası olmuşlaar, Soylu arkasından iteliyor gibi kabadayı olmuşlaar, akademik kariyerlerini demokrasi ve özgürlüklere karşı bilemişleer, karşıdaki konuşurken durmadan alakasız soru sormayı öğrenmişleer!

Sevgili okur; Adalet ve Eşitlik herkese lazımdır. Bana lazım, sana gerekmez, olmaz. Düşün, 69 devlete yardım yapmışız! (iktidar öyle diyor!) Çin’den gelen hibe aşı’ya karşılık Keymen firmasına 12 milyon dolar fatura bedeli ödenmiş. (biz Cayman Adalarını para aklamanın merkezlerinden birisi diye biliriz. İsim cuk oturmuş yahu!)

Bunları akılda tutmak değil, içimizde her daim taşımamız gerek! İç huzurumuzu ve toplumsal barışımızı böyle şeyler bozar. Sandık zamanı Vatan – Millet sevgimizi böyle bilgilerle beslemek olgunluktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.