Veli Ağbaba: İşten çıkarma yasağı kağıt üstünde kaldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl işten çıkarma yasağına rağmen istihdamda azalma yaşandığını belirterek, iktidarın işten çıkarma yasağının sadece kağıt üstünde kaldığını söyledi.

ÇUKUROVA BELEDİYESİ’NDE DE YASAK KAĞIT ÜSTÜNDE KALDI

Adana’da Çukurova Belediyesi’nde bazı çalışanlar, pandemi nedeniyle çıkış yasağı olduğu için Kod 29’a dayandırılarak işten çıkarıldı. Başkan Soner Çetin bu konuda bir açıklama yapmazken, çıkarılan işçilerin yakınlarına, “İsimsiz ihbar mektubu geldi. Hakkımda dedikodu yapıyorlarmış. Bu nedenle işlerine son verdim” dediği belirtilmişti.  Cep telefonlarına gönderilen bir mesajla bazı işçilere Kod 29 maddesi gereği çıkışları duyurulmuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl işten çıkarma yasağına rağmen istihdamda azalma yaşandığını belirterek, iktidarın işten çıkarma yasağının sadece kağıt üstünde kaldığını iddia etti.

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, 2020 için Türkiye İstatistik Kurumunun resmi işsiz sayısını 4 milyon 61 bin kişi olarak açıklamasına rağmen, “iş olsa çalışırım” diyenlerin sayısının 4 milyon 219 bin kişi ile ilk defa resmi işsiz sayısını geçtiğini kaydetti.

Çalışma hayatında koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılara dikkati çeken Ağbaba, şunları ifade etti:

“Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl işten çıkarma yasağı gelmesine rağmen istihdamda toplamda 1 milyon 268 bin kişilik azalış meydana geldi. Bu da demek oluyor ki iktidarın işten çıkarma yasağı sadece kağıt üstünde kaldı. İşten çıkarma yasağına rağmen 2020 yılında her gün en az 3 bin 400 kişi işsiz kaldı. 2019 yılına göre evde kalan gençlerimizin sayısında yaşanan artış 472 bin oldu. Bu duruma göre 2020 yılında 5,7 milyon gencimiz evde kalarak annesinin babasının eline bakar hale geldi.”

Bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Kod 29 ile ilgili daha önce soru önergesi vermişti. Koncuk, ” Gayesi evine ekmek götürmek olan işçinin, işveren tarafından üzerine aleni olarak atılan “iftiranın” önüne geçmek için Kod 29’u istismar eden işveren ile ilgili yeni ceza yaptırımları getirmeyi düşünüyor musunuz?” diyerek soru önergesi yazdığını belirtti.

KOD 29 KALDIRILSIN

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu sık sık konuyu gündeme taşıyor. İşverenlerin keyfi şekilde Kod 29’a dayanarak işçi çıkardığını belirten Çerkezoğlu, “Zulüm haline gelen Kod-29 derhal kaldırılmalıdır” dedi.

SUÇ İŞLİYORLAR

Türkiye Yol İş Sendikası Genel Başkanı  ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri  Ramazan Ağar da pandemi nedeniyle işçi çıkışlarının yasak olmasına rağmen Kod 29 maddesine dayandırılarak yapılan işçi çıkışlarının suç olduğuna dikkat çekmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.