Dr. Menteş: Üçüncü pik başladı

Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarındaki hızlı artış ve kontrol altına alınamayan salgın nedeniyle üçüncü pikin başladığı belirtildi.  

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, vaka sayısının 3 milyonu geçtiğini, kayıpların ise 30 binlerin üstünde olduğunu belirterek, “Bu sayılar maalesef ülkemizde üçüncü pikin başladığının işaretleridir. Son açıklanan günlük vaka sayısı 26 binlerin üstünde ve artık günlük kayıplarımız yüzlerin üstündedir. Yaşanılan bu durum ortada iken sanki hiçbir şey yokmuş ve pandemi bitmiş gibi davranılmaktadır” dedi.

ARTIK BİR CAN BİLE KAYBETMEK İSTEMİYORUZ

Geride bırakılan pandeminin birinci yılında hasta sayılarının ve ölümlerin artması üzerine açıklama yapan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde iki pik yaşanmış ve her defasında canla başla oluşturduğumuz iyi durum maalesef ilgili bakanlığın hatalı uygulamalar ile bozulmuştur. En son Ocak ayının son haftasında 5 binli rakamlara gerileyen hasta sayısı yapılan yanlışlarla bugün tekrar vahim noktalara doğru gitmektedir. Bütün süreç boyunca yapılan yanlışlara yenileri eklemeye devam ediyo. Pandeminin tüm yükü sağlık emekçilerinin üzerine yıkıldı. Süreç iyi yönetilemediği gibi koruyucu önlemler bırakılarak büyük toplantılar yapılmakta, halka kötü örnek olunmaya devam edilmektedir. Biz sağlık çalışanları tükendik, bittik, öldük. Artık bir can bile kaybetmek istemiyoruz. Acil önlem alınması şarttır. 

ÇÖZÜM BİLİMİN IŞIĞIDIR

Pandeminin tüm dünyada 124 milyona yakın hasta, 2.7 milyonun üzerinde ölüme neden olduğunu, Türkiye dünyada en çok vaka görülen 9. ülke konumunda olduğunu hatırlatan Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Ülkemizde sayılar hızla artmaya devam etmektedir. Artık kaç canımızı daha bu önlenebilir hastalığa kurban vereceğiz. Çözüm bilimin ışığında iktidarın yeni önlemleri alarak, işin üstüne ciddiyetle gitmesi ve halka örnek olması şarttır. Söylemekten yorulduk ama yine söylüyoruz ki; TTB başta olmak üzere tüm sağlık meslek ve emek örgütlerini sürece dahil etmek şarttır.

TOPLUMUN % 60-70’İ BİR AN ÖNCE AŞILANMALI

Ülkemizde şu ana kadar toplamda 13.8 milyon aşı yapılmıştır. Bunun 8.1 milyon ilk doz iken iki doz yapılanların sayısı 5.7 milyondur. Defalarca söyledik ve söyleyeceğiz, günde bir  1-1.5 milyon aşı yapma kapasitesine sahibiz. Maalesef bu sayıya ulaşılamamakta, aşılama hedefi gerçekleşememektedir. Lütfen bir an önce aşı temin edin ve hızla tüm aşılanacakları aşılayın. Eğitimciler başta olmak üzere diğer gruplara da randevu sistemini açarak toplumun % 60-70’ini aşılamayı bir an önce tamamlamalıyız.

KÖTÜ GÜNLERİN GELECEĞİNİ GÖRMEK İÇİN KAHİN OLMAYA GEREK YOK

Kendileri büyük toplantılar düzenlemeye devam etmekte, halka ise kurallara uymuyor diye cezalar yazmaktadır. Esnaf ve çalışanlar pandemiden mi? yokluktan mı? ölme ikilemi ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Ekonomik durum pandeminin önüne geçmiştir. Kurallara uymamaya ve bu durumun devam etmesi halinde kötü günlerin bizi beklediğini görmek için kahin olmaya gerek yoktur. İkinci pikin sonunda hatalı bir şekilde normalleşmeye geçilmesine karşın bütün bu kavuştuklarımızı korumak yine bizlerin elindedir. Halkımıza söyleyeceğimiz şudur ki; kendinizi korumaktan, kalabalıklardan uzak durmaktan ve bir bulgu olduğunda hastanelere başvurmaktan başka yapacağınız bir şey kalmamıştır. Ateş, boğaz ağrısı, öksürük ve kırgınlık durumunda mutlaka hastanelere başvurun ve testlerinizi yaptırın. Toplum içerisinde hastalığını bilmeden bulaştırmaya devam edenlerin mutlaka belirlenmesi şarttır.

PANDEMİ, YOKMUŞ GİBİ DAVRANARAK YOK OLMAZ

Kamusal ve toplumcu bir sağlık sisteminin gerekliliğini akıldan çıkarmadan çalışanların, esnafın kısaca vatandaşların yaşamları ve sağlığını koruyarak yeni desteklemeler yapılmalıdır. Toplumsal hareketliliği ve iller arası geçişleri hasta sayılarına göre düzenlemelidir. Filyasyon derhal ve yeniden aktif hale getirilmelidir. Aşı temini mutlaka sağlanmalı ve yeni grubların aşılanması için randevu sistemi açılmalıdır. Halkımız pandeminin devam ettiğini unutmayarak maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmelidir. İşyerlerini açan esnafın kurallara mutlaka uymaları da şarttır. Kalabalıklar oluşturmadan önemle kaçınmalıdır. Pandemi yok gibi davranmak pandemiyi yok etmez; yöneticileri ciddi önlemler almaya ve durumun farkına varmaya çağırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir