“Havalimanımızı kapatmayın, Adana’ya bu kötülüğü yapmayın”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Çukurova Bölgesel Havalimanı yapımı gerekçesiyle kapatılacağı söylentileri dilden dile yayılan Adana Havalimanı için iktidarı bir kez daha göreve çağırdı. Türkiye’nin en eski ve en güvenli havalimanlarından birisi olan Adana Havalimanı’nın kapatılmamasını isteyen Barut, “Havalimanımızı kapatmayın, Adana’ya bu kötülüğü yapmayın. Unutulmasın ki, havalimanımız kapatılırsa sadece Adana değil herkes kaybeder” dedi.

“BU KÖTÜLÜĞE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Havacılık Uzmanı Pilot Rahmi Süren ile Adana Havalimanı hakkında görüşen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, havalimanının kapatılmaması için herkesi duyarlı olmaya ve sorumlu davranmaya davet etti. Bugüne dek Adana Havalimanı için çok sayıda çalışma yapan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru ve araştırma önergeleri sunarak iktidarı göreve çağıran Ayhan Barut, yaptığı çağrıya iktidarın kayıtsız kalmaya devam ettiğini vurguladı. Mersin sınırları içinde, birinci sınıf tarım arazileri ve göçmen kuşların göç yolu üzerindeki bir alanda Çukurova Bölgesel Havalimanı yapımının sürdüğünü aktaran Barut, “Yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Bölgesel Havalimanı nedeniyle 1937 yılında hizmete giren, milyonlarca yolcunun güvenle kullandığı, eksiklerine rağmen ihtiyaca yanıt veren Adana Havalimanı kapatılmak isteniyor. Defalarca çağrı yaptık ama iktidar bu iddiaları net bir şekilde yalanlamayarak dolaylı yoldan kabul etmiş görünüyor. Zaten geri bırakılan, kamu yatırımlarından gerekli payı alamayan, değerleri yok edilen kentimize bir kötülük daha yapılmasına gönlümüz razı değil, kararlı biçimde tepkimizi sürdüreceğiz ve bu kötülüğe izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

“SEFERBER OLALIM”

Yıllarını sektörde hizmete adamış Havacılık Uzmanı Pilot Rahmi Süren’den aldığı bilgileri de paylaşan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Adana Şakirpaşa Havalimanı, 1937 yılından bu yana çok güvenli şekilde milyonlarca yolcuya hizmet etmiştir. Sadece Türkiye ve Avrupa’nın değil dünyanın en avantajlı havalimanı sayılır. Uluslararası uçuşlara da açık olan Adana Şakirpaşa Havalimanı Türkiye’de içerisinde NATO apronu bulunan tek havalimanıdır. Bu da güvenlik açısından çok önemlidir. Dünya genelindeki on binlerce havalimanı içinde bulunduğu kente sadece 80 metre yakınlık ile çok önemli bir pozisyonda bulunmaktadır. Yani insanlarımız evinden çıkıp yürüyerek bile havalimanına ulaşıp ve uçaktan inip yürüyerek evine dönebilir. Yani bu alanda rakibi bile yoktur. Bu kadar önemli bir havalimanı kapatılarak insanımızı 42 kilometre uzaklıktaki başka yere taşımanın anlamı yok. Adana Havalimanına büyük boyutlu uçakların iniş kalkış yapamadığı da doğru değil. Uçakların taksi süresinin diğer havalimanlarında yarım saati aştığı ve Adana’da bu sürenin sadece 2 dakika olduğu da unutulmamalıdır. Çünkü bu bile çok büyük ekonomik avantaj sağlamaktadır. Adana Havalimanı kapatılırsa ayrıca Adana’ya büyük prestij kaybı yaratacak. Çünkü havaalanı taşınırsa artık dünyanın diğer havalimanlarında ve turizm destinasyonlarında Adana ismine rastlanmayacak. Bu kadar önemli, hepimizin gözbebeği konumundaki havalimanımızın kapatılması asla düşünülmemeli, kesinlikle böyle bir yola girilmemelidir. Havalimanımızı kapatmayın, Adana’ya bu kötülüğü yapmayın. Unutulmasın ki, havalimanımız kapatılırsa sadece Adana değil herkes kaybeder. İktidarı ve muhalefetiyle havalimanımız için bir kez daha seferber olmaya çağırıyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.