“128 milyar doların akıbetini sorana değil, cevap vermeyene işlem yapılmalı”

Merkez Bankası’nın 128 milyar liralık döviz rezervinin ortadan kaybolmasının yankıları sürüyor. CHP Ülkenin dört bir yanında, “128 milyar dolar nerede?” afiş ve pankartları astı. Polis ise savcılık talimatıyla şimdi afiş ve pankartları topluyor.
SORU SORMAK SUÇ OLAMAZ
CHP’li Hasan Aslan, Merkez Bankası’ndaki 128 milyar doların hangi yöntemle kime satıldığının açıklanmasını istedi. Afişlerin toplanmasının da anayasal suç olduğunun hukukçular tarafından dile getirildiğini anımsatan Aslan, “Bir soru sormak suç olamaz. Bu ülkenin kaynaklarının nereye harcandığını sormaktan daha doğal bir hak olamaz. Bu sorulara cevap vermesi gereken kişi de yürütmenin başıdır. Savcılar, 128 milyarın akıbetini sorana değil, cevap vermeyene işlem yapmalıdır” dedi.
PEŞKEŞ ÇEKTİLER
CHP’li Hasan Aslan, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeler verdi:
“Osmanlı’nın son döneminde , limanlarımız, yollarımız, her şeyimiz elden gitmişti. 1923’te, Cumhuriyeti kuran Atatürk Osmanlı’nın da tüm borçlarını ödemişti. AKP, Cumhuriyetin 90 yıllık birikimlerini, değerlerini bir çırpıda yok etti. Limanlar, barajlar, şeker fabrikalarından et balık kurumu ve TEKEL, TÜPRAŞ, PETKİM, SEKA’ya hepsini sattı, peşkeş çekti.
Şimdi düşünüyoruz da, acaba bu kadar para ve 128 milyar dolar beşli çete ile Bilal Erdoğan’ın vakıflarına mı gitti? Demokrasilerde hesap verilebilirlik ve şeffaflık anayasal haktır. Garip gurebanın, işçinin, emekçinin vergileriyle toplanan paraların nereye gittiğini sormak vatandaşın en demokratik hakkıdır. Bunun hesabını da vermek de yönetenlere düşer. Ne yazık ki dünyanın lideri konumunda olmamız gereken ülkemizde ne kadın hakları, ne hukuk, ne adalet, ne de şeffaflık kaldı. Bu şeffaflığın gereğini yapmak inancı gereği başta AKP yöneticilerine düşmektedir. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.