CHP’li Bulut: Bakan Yanık, tüm çocukların üstün yararı için istifa etmelidir

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,  23 Nisan’da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yaşanan skandalı Meclis gündemine taşıdı. Bakan Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek uygulanan tüm davranışların çocuğa kötü muamele olduğunu belirtti.

DEVLET ÇOCUKLARI KORUMAKLA YÜKÜMLÜDÜR

Her çocuğun özel hayatının korunması ve kimliğinin gizli tutulması, din ve vicdan özgürlüğü hakkı olduğunun altını çizen TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Bulut, altında imzası bulunduğumuz uluslararası sözleşmeler ve Anayasa’mızın 41. Maddesine göre devletin, her türlü istismar ve şiddete karşı çocukları koruyucu önlemleri almakla yükümlü tutulduğunu bildirdi.

BAKANIN SİYASİ ŞOVU UTANÇ VERİCİ

“Çocuk Koruma Kanununa Göre Verilen Koruyucu ve Destekleyici Tedbir Kararlarının Uygulanması Hakkındaki Yönetmeliğe göre; çocuk evlerinde yaşayan çocuğun, güvenliği ve gizlilik hakları devlet koruması altındadır” diyen Bulut şöyle devam etti:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak göreve başladığınız ilk gün 23 Nisan dolayısıyla koltuğunuz devrettiğiniz, kimliği ve fotoğrafının gizli tutulması gereken 10 yaşında, devletin koruması altındaki bir çocukla birlikte kameralara poz vererek hukuki ve etik kuralları ihlal etmeniz utanç vericidir. Konumunuz gereği o çocuğu herkesten daha çok korumanız gerekirken, empatiden yoksun bir üslup ve beden diliyle Ramazan diye el kadar çocuğa çay ve çikolata ikram etmediğinizi söylemeniz, küçük bir çocuğu bile dini değerlere alet eden anlayışınız, devlet kurumu olan Anadolu Ajansına da bu skandalın fotoğraf ve videolarını servis etmeniz oturduğunuz koltuğun ağırlığıyla bağdaşmamaktadır. Koruma altında bulunan çocuğun kişisel verilerini açıklayarak suç işlediğiniz ve görevi kötüye kullandığınız, çocuğun üstün yararını kişisel şovunuza alet ederek hiçe saydığınız için ve tüm çocukların üstün yararı için bir an önce istifa etmeniz gerekmektedir.

KORUMA ALTINDAKİ ÇOCUKLARA ZORLA ORUÇ MU TUTTURULUYOR

CHP’li Bulut, Bakan Yanık’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Koruma altındaki çocuğu ifşa etmek, videoyu basına servis etmek kim ya da kimlerin fikridir?

-Ramazan ayında el kadar çocuğa çikolata ikram edilmesinin neresi yanlıştır?

-Sevgi evlerinde koruma altındaki çocuklara zorla oruç mu tutturulmaktadır?

ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI İLKESİNDEN HABERİNİZ VAR MI?

-Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak, ‘çocuğun üstün yararı’ gibi en temel ilkeden haberiniz var mıdır?

-Koruma altında bulunan çocuğun kişisel verilerini açıklayarak suç işlediğiniz için istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.