AKP’NİN EMEKLİ SORUNU ya da BİTTİK ABİ SENDROMU.

Ak Parti Hükümete geldiğinden beri emekliler sorunu olmuştur.

Asgari ücret zamanı yapacağı zammın öncelikle emeklilerce de izlendiğini bildiği için içi titrer zam yapmaya.

Emeklilere zam yapacağı zamanda işçi ve memurun dikkati üzerindedir. Onun içindir ki ‘babasının bağından verme hissi’ne kapılır.

Memura zam görüşmelerini işçi sendikaları iştahla izler. Bütün komisyonlar emir eri kesilir, sağ sendika kapı kulu olduğu için her şeye razıdır. Sol sendika veryansın eder.

Devlette sendikalı işçiysen rahatsındır. Bir de 2002’den önce işe girdiysen.

Bir de EYT’liler (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) derdi vardır Ak Partinin. Kişi işe başladığı zamanın iş kanunu gereği prim günü dolduğunda emekliye ayrılır.

 ‘Genç yaşta emekli olacak. Yine çalışmaya devam edecek. Yani çifte kavrulmuş istiyor’ dedi utanmadan yahu. Kendi çevresinde bir sürü şahıs birkaç maaş alıyor, hem de asgari ücretin 5 – 10 katı. Hiçbirini görmüyor, göremiyor.

2002’den sonra emekli olanların büyük çoğunluğu asgari ücretten ayrılmış emekliliğe. Maaş açlık sınırının altında! Vatan – Millet 19 yılda iyice yoksullaşmış, yoksullaştırılmış. Paranın kıymeti harbiyesi kalmamış. Şürekanın hepsi halka sessiz takınak!

Emekli deyince onlarda sınıf sınıf canım. Sözün başı kendinden başkasını yoksulluktan dolayı düşünemeyecek kişilerdi. Durumu rahat olan emeklilerde var elbette. Maaşı yüksek, evi – barkı var, malı – mülkü var. Elbette dünyayı, vatanı, milleti düşünecek kadar da zamanı ve rahatlığı var.

2020’nin son günlerinde ülkenin gidişatından memnun olmayan 126 büyükelçi topluca bir açıklamada bulundu; Kanal İstanbul ve Çed Raporu’nda sözü edilen Çanakkale Kanalı, ABD’nin Möntro’yü tartışmaya açmak amacına hizmet edecektir. Rusya Boğazlar üzerindeki iddia ve beklentilerinden bu gün de vazgeçmemiştir. Kanal İstanbul Beka Sorunu’na yol açar.  

Yani dünyanın iki kutbu da gözünü dikmiş Boğazlar’a. Hükümet Büyükelçilerin bildirisine bir şey demedi. Yalnızca bir eski MHP milletvekili olan büyükelçi partiden istifasını verdi.

2021 Mart’ın sonu densiz bir gazetecinin ‘Cumhurbaşkanı Möntro’yü fes edebilir mi?’ sorusuna Meclis Başkanı Şentop’un ‘Teknik olarak evet’ yanıtını vermesinden sonra Nisan’ın başında 104 Emekli Amiral toplu bir açıklama hazırlığındayken, gizli bir el ya da eller devreye girerek daha tasarı aşamasındayken bildiriyi Wapsap’tan aşırarak yayınladılar. Başına da Yüce Türk Milleti diyerek!

Vay siz misiniz yayınlayanlar. 

Bahçeli; Apoletlerini söküün. Maaşlarını kesiin. Vatan Hainlerii. Alçaklaar. Şaşırdık mı?

Erdoğan; Art niyetli darbe girişimi içeren bir açıklamadır.

Ak Partili vekiller, Grup Başkanları, Genel Başkan Yardımcıları, bakanlar, Cumhurbaşkanı danışmanları, yardımcıları top yekün darbe yorumları ve açıklamaları yaptılar.

Savunma Bakanı Akar’ın çağrısı ile MSB’lığına gelen TESUD (Türkiye Emekli Subaylar Derneği) ve TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) yöneticileri ile bir süre görüştükten sonra yolcu ederken, Akar’ın ‘ziyaretlerinin destek olduğunu ve Amirallerin bildirisini kınadıklarını belirttiler’ açıklaması üzerine, TESUD yetkilileri ‘Emekli Amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır’ diyerek yalanladı.

Vay sen misin bunu diyen! Ankara Valiliği TESUD’a bir yazı göndererek denetleneceklerini bildirdi. İki denetçi göreve başladı.

Hükümetin bu tavrı karşısında 96 eski ( emekli) milletvekili de ‘Cumhuriyetimizin temel nitelikleri tartışılamaz! Kanal İstanbul yapılamaz! Montrö tartışmaya açılamaz!’ başlıklı bir bildiri yayınladı.

Hükümet hiçbir tavır göstermedi.

Tabiî ki hükümeti hafifseyen abudik gubidik espriler oldu. Emekli Büyükelçilere ve vekillere söz yok, ömrü hiyerarşik baskı altında geçmiş amirallere vur ha vur! Öyle ya, torunun tapa tabancasıyla darbe yapacak bir ayağı çukurda olan adamlar.

Sevgili Okur, bu vatanı savunmak sadece yalan dolan siyasanın işi değildir. Aklı eren, vatanı seven herkes savunur. Sudaki balık, gökteki kuş, yerdeki yılan, topraktaki tohum! Vatanı çıkarsız savunan vatanseverdir. Siyaseten savunan kartopu! Zaman üstüne bindikçe büyür de büyür yalanı.

Vatanı en iyi Emekliler savunur. Geleceğe, torunlara bırakacağı emanettir o. Vatanı en iyi çocuklar savunur. Atalarından aldığı emanettir o. Biz de Vatan – Millet sevgimizi göstermek için sandık zamanı unutmamalıyız böyle şeyleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.