128 MİLYAR DOLAR NEREDE?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a soruyu sordu; 128 milyar dolar nerede diye ve çocuğa anlatır gibi 128 milyar dolarla ne yapılır’ı anlattı.

Ülke sallandı, Saray ve Şürekasının dili şaşkın döndü boğazında. İçişleri Bakanı Soylu’dan aşağı hiyerarşik akar CHP’nin pankartlarına gerekçesiz, anlamsız saldırdılar. Saray ve şürekası sorunun altında ezildikçe savcılar, valiler vinç kiralamaya başladılar. Sanki aralarında yarış var; önce ben söktüm anlamında.

Polis Kastamonu da Ramazan Davulcusunu arıyor şimdi. Nedeni; mani de 128 milyar doları sormuş!

Yazık yahu! Ülkenin enerjisi bu kadar boşa harcanır mı? Memur böyle yorulur mu?

Erdoğan; Salgında harcadık… Hazine de duruyor.

Hamza Dağ; 128 milyar dolar kasada. Yani havaya mı uçtu!

Nurettin Canikli; 36 milyar dolarlık altın ithal edildi. 75 milyar doları Türkiye de yerleşik gerçek ve tüzel kişiler tarafından alınmış.

Fahrettin Altun; Kaybolan tek bir kuruşumuz dahi yok.

Reuters Haber Ajansı; Berat Albayrak’ın istifa ettiği dönemde Merkez Bankası Başkanı olarak göreve gelen Naci Ağbal’ın rezervlerde 130 milyar dolar civarında kayba neden olan döviz satışlarıyla ilgili inceleme yaptırdığı iddiasıyla Mart 2021 de görevden alındığını bildirmişti.

Yeni MB Başkanı Kavcıoğlu; ebebebe ebebe gaydırı gubbak Cemile!

Ali Babacan; 2 yanlış imza ile tam 530 milyar tl kaybettik.  (Derken; geçenlerde Reis ve Damat pandemi de 530 milyar harcadıklarını söylemişlerdi. NEREDEN NEREYE!)

Bir iddia; kimler parasını evinde, banka hesabında değil de kiralık kasalar da saklar?

Temiz kazanç olmadığı için.

Yurtdışına çıkamadığı için.

ABD bütün dolar akarını izlediği için.

Sanal Para’ya güvenemediği için.

Kendim ettim, kendim buldum, gül gibi yeşerdim durdum ama kimseye söyleyemem!

 Şüreka da bir başka sorun. Çoğu emekli maaşı Cumhurbaşkanı maşı kadar olsun diye birkaç ek iş yapıyor. Son ekleme 41. Şirket yönetimine giren Kartal İmam Hatip Lisesinden Bilal Erdoğan’ın okul arkadaşı Yahya Üstün! Adam sanki prof. Özgür Demirtaş!

Ben iktisadı, bilançoyu, yönetmeyi bilmem, ama okumayı severim ve okuduğunu da anlayan biri olduğum dostlar tarafından söylenir. Elbette gençlikte Ekonomi, İktisat üzerine de kitaplar okumuştum.

Keynes’e karşı görüşü ile de bilinen Nobel Ödüllü Monetarist İktisatçı Milton Friedman  ‘Paranın Miktar Teorisi üzerine çalışmalar’ kitabında sorular altında kalan hükümetler için saptamalar yapar.

– Enflasyon her zaman ve her yerde parasal bir olgu olmuştur. 

– İşsizlik ve enflasyonun sebebi uygulanan gelişigüzel para politikalarıdır. 

– Ekonomik istikrarsızlığın kaynağı ise para arzındaki düzensiz dalgalanmalardır.

– İstihdam oluşturmayı esas almış olan konjonktür politikalar, gevşek politikasından doğan etkilerle ekonomileri raydan çıkararak istikrarsızlığı yaygınlaştırır.

– Yolsuzluk, hükümetin düzenleme anlamında pazardaki verimliliğin önünü kesmesidir.

Cumhur İttifakı analiz yetisini kaybetmiş, önüne gelen ya da yeniden düzenlenmiş metin içinde kötü niyetle geziniyor. Akıl sağlığı olan herkes için bu noktalar soru merkezi. Sorunun yanıtı ise metine ilk bakan Bakan ve onun dostları.

Memleket yine ‘Kurban Ekonomi politikası’na döndü. Döviz yükselişte, Altın Yükselişte, Faiz yükselişte, Enflasyon ve Develüasyon havası üstümüze çöktü yine. Ne diyeyim, hepsinin ciğeri ağzından gelsin!

Merkez bankası kamu bankalarına satmış. Kamu bankalarının hesabında da kayıp kaçak var. Kaç defter tuttukları hükümet değişince ortaya çıkar.

Ahmet Hakan başta olmak üzere, Kemik Medyasının küllisi 128 milyar dolar nerede diyecek cesareti bir türlü gösteremedi yahu.

İlhan Kesici 2 saat hükümetin düştüğü tuzakları ve yaptığı yanlışları anlattı. Terelelli Ahmet 2 saatlik anlatıdan bir söze sarıldı; ‘devlet içinde hiçbir şey kaybolmaz’! Hülooog! Kemik Medyası ne yalandı, oyalandı yahu.

Fatih Altaylı, emekli generallere Reis’in ‘yakında medyada görürsünüz’ açıklamasından 15 dakika sonra generallerin aile bireylerinin fişlenmiş bilgilerinin Ahmet Hakan’ın yönetimindeki Hürriyet de yayınlaması üzerine ‘annenizi bile inandıramazsınız’ demişti… Seni gidi terelelli besleme seni.

Kemik Medyası yakında Terelelli Ahmet’in önderliğinde ‘128 milyar doları CHP yok etti’ derse vallahi şaşırmam! Damat’ın ay’a otobanından daha inandırıcıdır ne de olsa!

Sevgili Okur, zamanı hep birlikte yaşıyoruz ve her şey gözümüzün önünde oluyor. İçerideki Ucube Tek Adam Yönetimi kadar, dışarıdaki tavırlar da var. Biden ‘soykırım ve büyük acı’ demiş. S.kimde mi diyeceğim ama uluslar arası yalnızlıkta torunları da ilgilendiren bir durum. Devlet Hesabı kaç defter ile tutulur bilmem ama hiçbir işlemin kayıtsız olmayacağını da bilirim. Bu hükümet sandıkta devrilir, hükümet devri tamamlanır, ibibiklerin dili çözülür, her şey yeniden toparlanır.

Emin ol benim bu sözleri söylemem fasa fiso, senin sandığa giderken Vatan – Millet sevgisini içinde taşıman elzem. Elbette dünyayı bizlerle birlikte çocuklarımız güzelleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.