İstanbul Sözleşmesi 10 yaşında: Devlet, faillere kol kanat germekte

 Bugün, İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açılmasının 10’uncu yılı. Türkiye, Mart ayında sözleşmeden çekildiğini duyurdu. İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açılışının 10. yılında adana Barosu tarafından basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“10 Mayıs 2011 tarihinde kadının insan haklarının hayata geçmesi için en kapsamlı ve etkin belge olan Kadınlara Yönelik Şiddeti ve Aile İçi (ev içi) Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kısa ve bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, İstanbul’da imzaya açıldı. Sözleşmenin imzaya açılışının 10. Yılında Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadının insan hakları alanındaki kazanımlarını korumak ve savunmak için kararlılıkla mücadele edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

Cumhurbaşkanının usul ve yasaya aykırı şekilde tek başına aldığı İstanbul sözleşmesinden çekilme kararı Siyasi iktidarın; kadını yok sayan, duvarların ardına iten, sosyal çevresinin insafına bırakılmış şekilde yaşamaya ve hatta ölmeye terk eden yaklaşımlarının ne ilkiydi ne de sonuncusu olacak. Kadına yönelik cinsel, fiziksel, ekonomik, psikolojik şiddetin her geçen gün arttığı, kadının insan haklarını koruma konusunda daha etkili ve sürdürülebilir politikaların üretilmesi, uygulanması gereken bir süreçte ülkemizi böylesine geriye götürecek bir adımın atılması yöneticilerin kadına bakış açısının açık bir tezahürüdür.

Sadece çekilme söyleminin bile toplumun büyük bir kesiminde yarattığı olumsuz etki herkesçe bilinmektedir. Devlet, faillere bir kez daha kol kanat germekte, Şiddet mağdurların mağduriyetlerine bir yenisini eklemektedir.

Bugün; her inançtan, her siyasi görüşten, her meslekten milyonlarca kadın haklarını korumak adına birlikte mücadele etmektedir.  Adana Barosu olarak verdiğimiz hukuk mücadelemiz ise şuan Danıştay’da açmış olduğumuz dava ile devam etmektedir. Davanın takipçisi olacak ve mevcut tüm kanun yollarına tüketeceğiz.

Unutulmamalıdır ki biz kadınlar Cumhuriyetle birlikte sahip olduğumuz kazanımları korumak adına sergilediğimiz dik duruşu bozmayacak ve bedenimize, emeğimize, onurumuza yönelen tüm tehditlere karşı hayatın her alanında biz de varız, İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz demeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.