ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ ve SEDAT PEKER

Ülke olarak Organize Suç, Organize Suç Örgütü deyimi ile ve sızıntı bilgilerle 80’lerde tanışmıştık. 90’larda ise Mit Raporu ile geniş bilgilenmiştik. İşin çözücüleri istihbarat ve savcılardır. Onlar susunca devreye Araştırmacı Gazeteciler Dosya Haber ve Konu Kitapları ile girerler. 

Bu konuda sayın Uğur Dündar’ın yeri bir başkadır. Ülkenin Duayen’idir. 

Organize Suç; 

Maddi çıkar veya güç elde etmek üzere çeteleşmeyi ifade eder. 

Yerel, ulusal ve uluslararası bağlantılı, belli bir teşkilatlanmaya giderek gerçekleştirilen özellikle uyuşturucu ve psikotrop (uyuşturucu türevleri) maddeler, mali suçlar ile silah kaçakçılığı başta olmak üzere, yüksek kazanç sağlayan türden suçların genel adıdır. 

Aslında çete ile karıştırılsa da asıl olarak farklı fonksiyonlara göre örgütlenen, yatay ve dikey hiyerarşiye sahip olan suç gruplarıdır. 

Ancak en önemlisi o ya da bu düzeyde kamu görevlileriyle iş birliği yaparak, adalet ve hukuktan bağışıklık elde etmeye çalışmalarıdır. 

Organize suç grupları en çok devletin şiddet tekelini kullanan ve denetleyen memur, polis, yargıç, savcı, bürokrat, siyasetçi, asker, istihbarat teşkilatı, gibi kamu görevlileri ile iş birliği yapar. 

Organize suç grupları tekil alanlarda faaliyet gösterse, örneğin sadece eroin kaçakçılığı yapsa bile, finansman, güvenlik, güç kullanımı, denetim, taşıma, para aklama gibi işlevler açısından farklılaşır.

Organize Suç Örgütü; 

Tehdit ve şiddet uygulayan, Bünyesinde açık veya gizli işbölümü bulunan, Hiyerarşik yapıya sahip, Suç işlemeyi süreklilik haline getirmiş, Suç işlemeye elverişli malzemeye sahip, Haksız çıkar sağlamayı amaçlayan en az 3 kişiden oluşan yapılara ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ denir.

Organize Suç ile Mücadele;

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ekonomik, sosyal ve idari yapıyı doğrudan veya dolaylı olarak kontrol etmek için bir araya gelerek, haksız menfaat ve yüksek kazanç sağlamak amacıyla yasalara aykırı biçimde oluşan mafya tipi yapılar ile silah, mühimmat ve tehlikeli madde kaçakçılığıyla mücadele eder. İfade edilen suç başlıkları ile ilgili olarak iller arası koordineyi sağlamak, istihbari bilgi toplamak, değerlendirme yapmak ve önleme tedbirleri alarak, gerektiğinde operasyon düzenleme ve yürürlükteki yasa hükümlerine göre soruşturma işlemlerini yürütmek ile görevlidir.

Konu hakkında TBB dergisi 2005 yılında 60. Sayısında geniş bir makale yayınlamıştır.

Biz halk olarak bu söylemleri genelde tv ve gazetelerde görürüz. Bu günlerde Özgür Özel’in Suçişleri Bakanı dediği Sayın Soylu Medyatik Mafya Lideri Sedat Peker için otomota bağlanmış gibi Organize Suç Lideri, diyor. Terbiyesiz, basit bir sözü de ‘karısının iç çamaşırının arkasına saklanıyor’ oldu. Bakan mıdır, köfteci Yusuf mu belli değil. Ayıp yahu ayıp! Bakan diline yakışır mı bu söz?

Sedat Peker internet paylaşımından para kazanmak isteyenlerin imrenerek izlediği videolarında, devlet içine yerleşen derin ve kötü yapılanmanın çok kolay çözülecek çalışmalarından birkaç örnek verdi. İzleyenin aklında Organize Suç Örgütü’nün yapısı şekillendi. Allah’ına gurban, bir de pambık demez mi! Adana kültürü olarak esprinin içine dahil olduk. Valla!

Devlet Gücü ve hilelerle Yalıkavak Marina’ya çökmek aslı varsa organize bir iş! 

Fetö tehditi ile varlıklı ailelerden milyon dolarlar almak aslı varsa organize bir iş!

Konu içinde Fetö Borsası’nın nasıl şekillendiği de açımlanıyor! 

Ak Parti milletvekili Şamil Tayyar’ın ifşa ettiği Fetö Borsası ve Küçük Horoz Kılıçdaroğlu konu hakkında Sarayın Avukatları’nı da söylemişti!

Sedat Peker’in yurtdışına kaçışı ve ülkeye itibarla döneceği iddiası da aslı varsa organize bir iş!

Bayan Gazetecinin ölmesi iddiası da aslı varsa organize bir iş!

Partiye Genel Başkan seçilme ve Danışmanın Serveti iddiası da aslı varsa organize bir iş!

Pelikancıların her yeri bağladıkları iddiası da aslı varsa organize bir iş!

Kemik Medyası sürekli bunların istekleri doğrultusunda yayın yaptıkları için, içinde bulundukları durum tamamen organize bir iş!

Kolombiya Limanında geçen yıl yakalanan 4 ton 9 yüz kilo eroin hakkında buradan eleman gönderilip hala dosya oluşturulmamış ve alıcı adresler hala sorgulanmamış ise, o da organize bir iş!

Aydın Doğan’ın korkutularak Doğan Medya’nın el değiştirmesi iddiası da aslı var ise organize bir iş!

Bombanın yenisi Kalın’ın ve Özel Kalem Müdürünün dinlenmesi iddiası!

Kılıçdaroğlu’na linç girişimi, Milletvekili’ne ve Gazetecilere saldırı geniş araştırıldığında organize suç izlerini içinde barındırır.

Sedat Peker’i dinledikçe geçmişteki Sabah – ATV geliyor insanın aklına, Tuncay Özkan’ın Kanaltürk tv’si ve diğer el değiştiren medyalar. Ve yeni medya sahiplerinin tavırları, sözleri, ihaleleri, verilen reklamlar! 

Vesselam her video da ayrı şeyler söylüyor Sedat Peker ve hiç birisine yanıt verilmiyor. Halk içinde bir söz vardır ‘suskunluk ikrardandır’ diye ve toplumun genelinde bu algı her geçen gün yaygınlaşıyor. Dünya Liderimiz susuyor, Danışmanlar susuyor, Bakanlar susuyor, Müsteşarlar susuyor, Savcılar susuyor, Kemik Medyası susuyor! Anlamsız ve saçma sapan günlerden geçiyoruz ülke olarak. 

Yalnızca Ak Partili Cemil Çiçek çözümü söylüyor. Helal olsun!

Sevgili Okur; Millet devleti yöneten Partinin ve devlette çalışan herkesin onurlu olmasını ister, diler. Onlar şerefi ile çalıştıkça bilir ki Millet derdin üstesinden sabırla gelir.

Devlet personeli ve Hükümet içindeki çürükler yaptıkları kötülükleri büyüttükçe yaptıkları Ulusal’laşır, uluslararasılaşır. 

Organize suçun sonucu Kara Para’dır. Ülkemizde bir zamanlar kara para aklama işi Gazino, Kumarhane, Restoran ve Banka üzerinden yapılırdı. Zaman geliştikçe batıda kanunlarda gelişti. Biz hala kıyısında duruyoruz. Kanunların kalibre ve kalitesini yükseltmiyoruz. FATH orta yerde, gözümüzün önünde, AB yaptırımlarının içinde duruyor. Nereden Buldun Yasası’nı da delik deşik ettik!

1980 sonrası teknolojik ve ticari gelişimler sonrasında uluslar arası organize suç örgütleri de küreselleştiler. Bizdeki ağır örnek; Özer Çiller Örgütü idi. 1990’larda batıda Türk Bayrağının üzerinde eroin şırıngası resmi ile anılıyordu. Böyle durumlar devletin onurunu, sözünü yere düşürür. Vakti geldiğinde bunları unutmadan sandığa gitmek Vatan – Millet sevgisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.