“Eyvah, limonda da işler iyi gitmiyor!”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin geçtiğimiz yıl ihracatıyla övündüğü limonda bu yıl işlerin iyi gitmediğini söyledi. 

EN AZ YÜZDE 80 VERİM KAYBI 

Kuraklığın, limonda en az yüzde 80 oranında verim kaybına yol açacağının öngörüldüğünü belirten Ömer Fethi Gürer, İhracatlık enterdonat cinsi limon ağaçlarındaki meyvelerin büyük kısmının havaların sıcak gitmesi nedeniyle döküldüğünü, 400 kiloya kadar verim alınan ağaçlardan bu yıl ancak 30-40 kilo verim beklendiğini  üreticiler tarafından ifade edildiğini belirtti.

MAALESEF LİMONDA DA İŞLET KESAT

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin geçtiğimiz yıl Meclis Genel Kurulu’nda kendisine hitaben yaptığı “Ey Ömer Fethi, limon ihracatında dünya üçüncüsüyüz” şeklindeki konuşmasını hatırlatarak, “ Ne yazık ki bu yıl limon bahçelerini sıcak havalar vurdu. Limon bahçelerinde sıcaklık nedeniyle ihracatlık limon ağaçlarının yüzde 80-85 oranında meyve döktüğü yönünde haberler geliyor. Bakan Pakdemirli’nin geçen yıl yüksek ihracatıyla övündüğü limon, maalesef bu yıl  yeterli seviyede ihraç edilebilecek kadar üretilemeyecek” dedi. 

TARSİM, KAFASINA GÖRE DAVRANAMAZ 

Sıcak hava zararının sigorta kapsamında olduğunu ancak TARSİM’in sıcak hava nedeniyle meyvelerini döken limon bahçelerinde, üreticilerin zararını karşılamadığı yönünde ihbarlar aldıklarını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “TARSİM, Niğde’de tozlanma nedeniyle kiraz üreticisinin, Adana’da ise sıcak hava nedeniyle de limon üreticisinin zararını karşılamıyor. Kafasına göre davranan TARSİM’e gerekli uyarılar yapılarak, üreticilerin zarar kapsamında olan doğal olayların neden olduğu zararlarını karşılaması gerektiği hatırlatılmalıdır” şeklinde konuştu. 

EYY ÖMER FETHİ…

Hatırlanacağı üzere, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, Bakanlığın ithalat politikasını sürekli eleştiren ve ithalat yerine üreticilerin desteklenmesini ve ithal edilen ürünlerin ülkemizde yetiştirilmesini öneren CHP Milletvekili Gürer’e hitaben, “Ey Ömer Fethi, limon ihracatında dünya üçüncüsüyüz!..” ifadelerini kullanmıştı.

Gürer, “Bu durumda limonda da sorunların yaşanacağı görülüyor. Hızlı bir şekilde üreticiye gerekli destekler sağlanıp oluşan sorunlar için önlem alınmalıdır” diye konuştu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geçtiğimiz yıl Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu çöl sıcaklarının bölgeye etkisinin araştırılması için Adana ve Hatay illerine görevlendirmişti. Özellikle mandalina çöl sıcaklarından ciddi etkilenmiş ve neticesinde oluşan zarar da büyüktü. Fakat sıcaklıktan dolayı oluşan zararlar TARSİM kapsamına alınmamıştı. Gündeme getirdik. Sonuçta TARSİM, sıcak hava zararını 2020 yılı sonunda  sigorta kapsamına aldı. 2021 yılında çiftçiler TARSİM’e sıcak hava pirimini ödediler. Şimdi ise çiftçiler arıyor ve TARSİM’in, çiçekten meyveye dönerken sıcaktan dolayı dökülen ürünlerin bedelini “hastalık var” bahanesiyle ödeme yapmak istemediğini ifade ediyorlar. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan ile de konuyu görüştüm. Başkan sorunu doğruladı ve ‘Ürünlerin tamamında hastalık olabilir mi? En az bir çiftçimizin bahçesinde ürün olmaz mı? TARSİM bu konuda ödeme yapmamak için bahane arıyor’ dedi. TARSİM; fırtına, dolu, don, sel, su baskını ve sıcak havayı kapsamına alsa da ödemede sorun çıkarıyor. Ayrıca limonda da ürün kaybı yaşanacağı görülüyor” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir