Gürer: “Uygulamalı tarım çözüm üretir”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni ziyaret etti. 

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Dekan Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Özden ile birlikte hayvan yetiştirme birimleri ve ıslah çalışmaları yürütülen arazilerde çalışmalar hakkında bilgi alan Ömer Fethi Gürer, “Üniversitelerin tarımdaki varlığı, ülkemizin kurtuluşu olacaktır” dedi. 

GÜRER’DEN TARIMSAL ARAŞTIRMA MERKEZİNE ZİYARET 

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ayhan Şahenk Vakfı ve Doğuş Holding’in desteğiyle Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bünyesinde kurulan ve tarımın teknolojiyle buluşmasına öncülük eden Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne ziyaret etti. 

Gürer’e ziyaretinde  Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ve Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Doç. Dr. Mustafa Özden eşlik etti. 

REKTÖR PROF. DR. KAR: “STRATEJİK PLANDA 3 ÖNCELİĞİMİZ VAR”

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, ziyaretlerinden dolayı CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e teşekkür ederek, Üniversitelerinin Stratejik Plan’da 3 önceliğinin bulunduğunu, bunları ‘Nanoteknoloji’, ‘Enerji’ ve ‘Gıda-Tarım’ olarak belirlendiğini ifade etti. 

EĞİTİMLERİN TARIM SEKTÖRÜNE UZUN VADEDE CİDDİ KATKILARI OLACAK 

Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni bünyesinde barındıran Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nin geleneksel tarım fakültelerinden farklı olarak hem uygulama hem de sektörle iç içe olan bir özellik taşıdığını belirten Prof. Dr. Muhsin Kar, “Araştırma ve Uygulama Merkezi’mize ait çiftliğimizde eğitimlerimizi uygulamalı veriyor olmayı çok önemli buluyoruz. Bu eğitimlerin, tarım sektörüne uzun vadede çok ciddi katkılarının olacağını düşünüyoruz” dedi. 

TEKNOLOJİK TARIM ÇİFTÇİLİĞİ 

Rektör, Prof. Dr. Muhsin Kar,  “Tarım sektörü stratejik bir sektör olup önemli meydan okumalarla karşı karşıya bulunmaktadır. Göreve başladığımız zaman araştırma merkezinin faaliyete geçmesi için çok uğraştık. Tahsis edilen kadrolara işçi ve teknik personel alarak yola çıktık ve merkezimizdeki birimleri peyderpey faaliyete almaktayız. Çiftliğimizdeki tarıma uygun alanları ıslah ediyoruz. Buralarda yonca, buğday, mısır gibi ürünler üreterek yem ihtiyacımızı karşılamaya ve maliyetlerimizi düşürmeye çalışıyoruz. Çiftlikte çıkan gübreleri de tarımsal alanlarda kullanıyoruz” diye konuştu. 

DEKAN PROF. DR. ÇALIŞKAN: “ÇİFTÇİLERE ÖRNEK MODEL OLUYORUZ”

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, bölgede tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere model olmak gibi bir misyonlarının bulunduğunu belirtti. 

Fakültelerinin aynı zamanda Türk yükseköğretimine örnek teşkil edecek niteliklerle donatılmış durumda olduğuna işaret eden Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, sektörle iç içe ve uygulamaya dayalı bir eğitim anlayışına göre hareket ettiklerini vurguladı.

ENTEGRE BİR ÇİFTLİK MODELİ 

Dekan Prof. Dr. Çalışkan, araştırma merkezlerinde hayvancılık işletmelerinde olması gereken tüm birimlerin mevcut olduğuna değinerek “Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan birimlerimiz faaliyetlerini sürdürüyor” dedi. 

Hayvancılığın en önemli girdilerinden birinin de yem olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çalışkan, “Entegre bir çiftlik modeli oluşturmak adına yem bitkisi üretimiyle hayvancılığı birleştirmek istiyoruz. Kaba yem üretimi için 60 dekar alanda yonca tesisi kurduk. Silaj üretimimizi kendimiz yapıyoruz. Yemin temel hammaddesi olan arpa ve buğday üretiminde bütüncül bir sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Burada çiftlik gübresini aktif olarak kullanıp toprağa kazandırıyoruz” diye konuştu. 

Prof. Dr. Çalışkan, arıcılık faaliyetleriyle ilgili olarak da arı kovanlarının etraflarına tıbbi aromatik bitkilerden oluşan ve çeşitli ağaç türlerinin de bulunduğu bir alan tesis edeceklerini kaydetti. 

DOÇ. DR. ÖZDEN: “SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMSAL ÜRETİM”

Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Özden ise bölgeye ve ülkeye örnek olarak gösterilebilecek sürdürülebilir hayvansal ve tarımsal üretimi gerçekleştirmeyi amaç edindiklerini ifade etti. 

Aynı zamanda bilimsel ve akademik çalışmalar yürüttüklerine de dikkat çeken Doç. Dr. Mustafa Özden, bilim insanları ve mühendisler yetiştirme doğrultusundaki çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. 

Araştırma Merkezlerinde kendi ihtiyaçlarının maksimum düzeyde karşılamak üzere faaliyetlerde bulunduklarını da anlatan Doç. Dr. Mustafa Özden “Özellikle kaba yem ihtiyacını karşılamak için faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Her geçen gün bu konuyla ilgili çalışmalarımızı artırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Doç. Dr. Mustafa Özden, Niğde’nin özlenen eski bağcılık kültürüyle ilgili olarak da üzüm çeşitliliğinin artırılmasına yönelik olarak  bu alanda farklı tarımsal ve bilimsel faaliyetler içinde olduklarını belirtti. 

GÜRER: “SORUNLU TARIMDA GÜZEL ÖRNEK”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “ Üniversitemiz bünyesinde faaliyette bulunan Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde arıcılık, büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan ile mera ıslahı alanlarında araştırma-geliştirme yapılması çalışmalarını yerinde görmekten mutluluk duydum” dedi. Gürer, ülke tarımında ciddi sorunlar yaşandığını, tarımın stratejik öneminin yanında yaşamın sürdürülebilirliği açısından da hava ve su gibi olmazsa olmaz olduğunu ifade etti. Ayrıca girdi fiyatlarında yaşanan artış ve ithale dayalı uygulamaların hayvancılık için de risk olduğunu kaydeden Gürer, sorunların aşılmasında üniversitelerin bilimsel çalışmalarının çok önemli olduğunu işaret etti.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ TARIMDA 

Üniversitelerin tarımdaki varlığının ülkemizin  tarımsal kurtuluşu anlamına geldiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çünkü endüstri 4.0 teknolojisi büyük fabrikalarda 5 bin olan çalışan sayısını 500’e indirecek. Bu açıdan düşündüğümüzde bile Türkiye’nin geleceğinin yalnızca tarıma dayalı tarımsal katma değerli ürün üretecek sanayinin geliştirilmesinde olduğu görülmektedir. Bu konularda üniversitelerimizin çabası ve katkısı rol model olacaktır” ifadelerini kullardı. 

TARIMDAKİ SORUNLAR ÇÖZÜLEBİLİR

Burada bölgemize ve ülkemize örnek teşkil edebilecek bilimsel çalışmalar hem uygulamalı ve teorik olarak yapılabiliyor olduğunu görmekten de memnuniyet duyduğunu anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Buradaki çalışmalar, ülkemizde sorunlu olan tarımın ‘Sorunun çözümü için böyle bir şeyler yapılabiliyormuş’ duygusunun insanlara nakledilmesi açısından da güzel sonuçlara ulaşacağını umut ediyorum” dedi. 

GÜRER’DEN TEŞEKKÜR 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu anlamda bölgemize güzel bir örnek olan çalışmalar için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayhan Şahenk Vakfı’nın sağladığı desteğe devamı, üniversite kadar tarım için de büyük önem arz ediyor. Bu çalışmalar, üniversite öğrencilerimizin uygulamalı eğitim almasını sağlamaktadır. Ayrıca Vakıf tarafından bölüm öğrencilerine burs sağlanması, bilimsel ve bilgiye dayalı tarımın geleceği adına güzel bir çalışmadır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.