Gürer: “Sağlık personelinde talep çok çözüm yok”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanlığı’nın bazı bölümlerinde görevli personelin kadro ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik taleplerini, ilgili Bakanlığa yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. 

Gürer’in önergelerine yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili 3 ayrı soru önergesinde de topu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına attı. 

GÜRER’DEN, SAĞLIK BAKANINA 3 AYRI SORU ÖNERGESİ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sağlık personelinin yaşadığı en önemli sorunların başında gelen kadro talebi ve özlük haklarının iyileştirilmesi beklentilerini, 3 farklı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADRO TALEBİ 

Gürer, 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesinde “Sözleşmeli sağlık personelinden üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı kanunun 4’üncü maddesinin (A) bendi kapsamında kadrolara atanır” hükmüne atıfta bulunarak “Ancak bu hüküm tüm sözleşmeli personele uygulaması gerekirken, sadece 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesine göre işe alınanlara uygulanmaktadır” dedi ve “Neden tüm sözleşmelilere bu hak verilmemektedir?” şeklinde soru yöneltti. 

TIBBI SEKRETERLERİN ÖZLÜK HAKLARI 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, Salık Bakanı Koca’ya yönelttiği bir başka soru önergesine ise “ Aile Sağlığı merkezinde çalışan Tıbbi Sekreterlerin özlük hakları, emsal bakanlık çalışanlarına göre yok durumundadır. Türkiye genelinde, Aile Sağlığı Merkezilerinde çalışan sağlık mezunları ciddi mağduriyet yaşamaktadır. Aile hekimlerinin yanında çalışan tıbbi sekreterlerin bakanlık kadrosuna alınması için bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır? Bu çalışanların özlük hakları için bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?” şeklindeki sorularına yanıt istedi. 

TAŞERON FİRMA ÇALIŞANLARI MAĞDUR 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son olarak sağlıkta sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmetinde çalışan taşeron firma bünyesindeki işçilerin kadro taleplerine ilişkin “696 sayılı KHK ile yüzde yetmiş engeline takılan taşeron işçilerin, bu sene içerisinde yenilenmesi gereken ihaleleri uzatılmıştır. Bu kapsamda, çalışan taşeron işçiler bu süreç sonrası işini yitirme kaygısı yaşamaktadır. Pandemi sürecinde en ön safta çalışan bu işçilerin, doğrudan Bakanlıkta asıl kadrolarına alınması için bir çalışma düşünülmekte midir?” sorusunu gündeme getirdi. 

SORUMLU ÇALIŞMA BAKANI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in direkt Sağlık Bakanlığı personelini ilgilendiren sorularına yanıt vermedi ve “İlgili kadrolara ilişkin düzenleme yapma yetkisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görev alanı kapsamına girmektedir” ifadesi yer alan bir açıklama yapmakla yetindi. 

GÜRER: “CİDDİ MAĞDURİYET VAR”

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise sağlık alanında farklı meslek gruplarındaki çok sayıda personelin hem kadro hem de sosyal hakların açısından ciddi mağduriyet yaşadığına dikkat çekti. 

TOPU BAŞKA BAKANLIĞA ATARAK SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ 

Aynı kuruluşta aynı işi yapıyor olmalarına rağmen sadece statülerinden dolayı hem maaş hem de sosyal haklar bakımından ciddi farklar olan personel arasında, iş barışının sağlanması  gerektiğini işaret eden  Ömer Fethi Gürer, “Bu yaşananlar ve talepler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki kuruluşlarda değil, direkt Sağlık Bakanının Bakanlığını yaptığı kuruluşlarda yaşanmaktadır. Bu konuya ilgili bakanlıkla Bakan arasında güreşme yaparak çözüm üretilmelidir. Çalışma yaşamında hat safhaya ulaşan sorunlar adeta arapsaçına döndü. Yapılması gereken var olan sorunları görüp çözümü noktasında girişimde bulunmaktır. Atama bekleyen binlerce sağlıkçının ataması da bir an önce gerçekleşmelidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye ayrılarak iki farklı bakanlığa dönüştürüldü. Sağlık Bakanlığının yanıtlarında adres olarak ayrışmadan önceki bakanlığın adı yer almaktadır. Sağlık Bakanlığının bu durumdan haberi yok mu? “ ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.