Saman fiyatları “altın” gibi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl ton fiyatı 600 lira olan samanın bu yıl hasat döneminde  1050 liraya yükseldiğini belirterek, fiyatların  hasat sonrası daha da artacağından endişe edildiğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerle bir araya gelerek tarımın sorunlarını konuştu.Buğday hasatı yapılan tarlada çiftçilerle konuşan Gürer. Kuru tarım alanlarında çok bölgede tarlaya biçerdöver girecek ürün olmamasının çiftçiyi perişan ettiğini,sulama suyu bulunan alanlarda üretim sağlandığını ifade etti. CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer başta  saman olmak üzere artan yem fiyatlarının, besicilere  olan olumsuz etkileri üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Gürer, 19 yıldır iktidarda olan AKP dönemlerinde her bakan ayrı uygulamalar yaptı.Mevcut Bakan sulanabilen alanlara gidip çiftçi memnuniyetini anlatıyor. Üre Gübre geçen yıl 1800 TL iken bu yıl 4200 Tl çıktığı için herhalde çiftçi mutlu değildir.DAP gübrede iki kat artı.Diğer girdilerde bir önceki yılı arattırıyor. Ülkemizde tarım önemli ölçüde kuru tarım alanlarında yapılıyor. Kuru tarım alanlarında 140-170 kg dönüm verim alanlar zarar etti.Esas mağdur olanlar tohumu ekip hiç ürün alamayanlardan.Acilen zararları karşılanmalı ve tohum desteği verilmelidir. Hububata kuraklığın etkisi arpa ve buğday vurduğu gibi  arpa gibi saman fiyatlar fırlatmasına neden oldu.Saman “ altın” gibi .Bir yılda nerede ise iki kat fiyatı arttı” diye konuştu.

Hayvan yemlerindeki fiyat artışlarının en somut göstergesinin saman fiyatlarındaki değişiklik olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geçen yıl ton fiyatı 600 lira olan saman bugün 1050 liraya çıktı. Kuraklık ve benzeri sorunlar nedeniyle samana olan talep daha da artacağından bu fiyatların üzerine çıkma ihtimali, besiciyi endişelendiriyor” dedi.

BESİCİ İÇİN YEMDE ZOR YIL

Kuraklığın arpa, yonca, kuru ot, saman ve silaj fiyatlarını artırdığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, saman fiyatlarının kış mevsimine doğru daha da artacak olması ve ne kadar artacağının bilinmemesinin üreticiyi kaygılandırdığını söyledi.

Süt üreticisinin 1 litre süte karşılık 1.5 kilo hayvan yemi alabilmesi gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, beklenti bu yönde olmasına rağmen haziran ayındaki paritenin desteklemeler hariç 0.88 lira olduğunu söyledi. Gürer, 0.30 kuruş destek ilave edildiğinde bile pariteden 0.98’de kaldığını belirterek, 1.5 pariteye ulaşabilmek için çiğ süt fiyatının bugün 4.66 kuruş olması gerektiğini besicilerin söylediğini ifade etti.

Aradaki farkın çiğ süt fiyatlarının artırılması, yem fiyatlarının düşürülmesi ya da çiğ süt priminin artırılması gibi alternatiflerle kapatılabileceğine vurgu yapan  Ömer Fethi Gürer, “Besici ve üretici destekleme yapılması değil, girdi maliyetlerinin düşürülmesini bekliyor.“ dedi.

TÜKETİCİ NASIL ÜRÜN ALACAK?

 CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer “çiftçi,İlaç, tohum, gübre,mazot ve yer altından enerji ile çıkarılan suyun elektrik fatura  fiyatlarının ucuzlamasını bekliyor.Girdi Fiyatlar düşürülüp sabitlensin istiyor. Çiftçi Sonuçta tarladan uzaklaşıp çiftçiliği bırakıyor ama Bu gidiş en çok tüketiciyi vuracak bir sürece doğru gidiyor .Vatandaşın alım gücü nedeni ile çarşı pazar market ürün alması güçleşecek dokunduğu ürün bu maliyetler ile rafa girinceye kadar alacağı artışlarla  cebini yakacak.Artan girdi ile maliyetleri yükselen ürün birden çok aracı ve nakliye ile fiyatı uçacak .Sonuçta dar gelirli yurttaş yaşadığı ekonomik sorunla çok ürünü yalnız tezgahta seyretmek zorunda kalacak.Bu gidiş İyi gidiş değil” şeklinde konuştu.

Hububatta 3 milyon hektar tarım arazisinin ekimden çıktığını da belirten Ömer Fethi  Gürer. “Bu sorunların ortadan kaldırılabilmesi için  3 milyon hektar hububat ekim yapılmayan  alanların yeniden ekimle buluşmasına olanak sağlanmalıdır.Çiftçi kredi faizleri silinmeli, borçlar uzak ara ötelenip hibe tohum desteği verilmelidir.Sulama suyu projeleri hızla gerçekleştirilmelidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.