“Tavuk ve yumurta üreticisinin dayanacak gücü kalmadı”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, zor günler geçiren tavuk ve yumurta üreticilerini ziyaret etti. Yumurta üreticisi, Bulut’a tesis ve yem giderlerinin özellikle son altı ayda yüksek oranda artığını ve bu nedenle sürekli zararda olduklarını söyledi. “Satış fiyatlarımız çok düşük. Maliyetlerimiz çok yüksek. Para kazanamıyoruz. Sektör artık bitme noktasına geldi” diyen üretici maliyetin yaklaşık yüzde 60 altında yumurta satışı yaptığını, sürekli artan girdi fiyatları nedeniyle bir yumurtada yüzde 40 zarar ettiğini belirtti. 

PARA KAZANAMIYORUZ

Yumurta üretim tesisinin aylık giderinin 140 bin TL olduğunu belirten üretici şöyle konuştu:

“Burada işçilik parası var, her ay 5 bin TL elektik, 1000 TL’ye yakın su faturası ödüyoruz, aylık giderimiz 140 bin TL, gelirimiz sadece 100 bin TL. Para kazanamıyoruz. Sektör artık bitme noktasına geldi. Sektörde çok bırakan oldu. Böyle giderse biz de bırakacağız.”

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

Yem fiyatlarının yüksek olmasından yakınan üretici, “Aylık 120 bin TL yem maliyetimiz var. Ancak iki sene önce 60-70 TL olan yem fiyatları şu an 200 TL. Neredeyse 3 katına çıktı. Yumurta fiyatlarında ise 1-2 TL fark var. İki yıl önce 10-12 TL olan bir karton yumurta şu an 15 TL. Sektörde herkes batıyor, kapatıyor, kesimhaneler ağzına kadar tavuk dolu. Yemciye borcumuzu ödeyemedik. Onlar da artık bize yem vermiyor. Borca çalışıyoruz.  Artık dayanacak gücümüz yok. 10 bin tavuğumuz var. Tavukları kesimhaneye göndermekten başka çaremiz kalmadı” dedi.

ÜRETİCİ KAYBEDEN TARAF OLUYOR

Tavuk üretim çiftliğini de ziyaret eden Bulut’a üretici dert yandı:

Elektriğe yüzde 15 zam oldu; suya zam oldu. Torbasını 25 TL’ye aldığımız kömür 45-50 TL oldu. Civcivlere altlık olarak kullandığımız talaş 40 kuruşken 60-70 kuruşa çıktı. Büyük bir maliyet artışı olmasına rağmen bizim gelirimiz hala aynı. Elektriğimiz çok sık kesiliyor.  3-5 saat kimse müdahale etmiyor. Kendi jeneratörümüzü kullanıyoruz. Maliyet arıyor. Herhangi bir tavuk ölümü olduğunda firma bizden tahsis ediyor. Üretici hem risk alıyor hem de kaybeden taraf oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.