Gazetecilerden dayanışmaya destek

Adana’nın Aladağ, Kozan, Karaisalı ve Çukurova ilçelerinde 22 ayrı noktada çıkan orman yangınları sonunda zarar gören vatandaşların yaraları sarılmaya çalışılıyor. TGS (Türkiye Gazeteciler Sendikası) Adana Şubesi öncülüğünde gönüllü Gazeteciler tahribatı yerinde görmek ve yardımların dağıtılmasına destek olmak üzere Büyükşehir Belediyesi Derman ekibi ile birlikte yangından en fazla etkilenen Aladağ’ın köylerine gitti.

TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, izlenimlerini şöyle aktardı:

“Yangın görüntüleri üzerine hissettiğimiz acıyı bir kenara bırakarak yaraların sarılmasına kendi gücümüz oranında katkıda bulunmak okyanusta bir damla kadar da olsa elimizden geleni ortaya koymak için arayışa girdik. Ancak, karmaşaya yol açmamak, gerek soğutmada ve onarımda gerekse yardım dağıtımında çalışan insanların çabalarına da engel olmamak için dinamik ve küçük bir ekiple yola çıktık. Yangının ilk gününden bu güne kadar sahada olduklarını bildiğimiz ve daha önceden de çeşitli nedenlerle bu bölgelerde çalışma yürüttükleri için sahayı tanıdıklarına inandığımız Büyükşehir Belediyesi Dermen ekibi ile irtibata geçtik. Fuar alanında Ankara ve Eskişehir Belediyelerinden gelen yardım tırlarından çıkan malzemenin tasnifinde kısa süre çalıştıktan sonra tespit edilen ihtiyaç malzemelerinin yüklediği araçlarla Aladağ’a hareket ettik. Araçlarda sıcak yemek, gıda ürünleri, giyim malzemeleri, mutfak araç ve gereçleri ile çeşitli ev eşyaları vardı”

HASAR TESPİTİ TAMAMLANMALI

Yangın alanlarında hem umut veren hem düşündüren tablolarla karşılaştıklarının altını çizen Büyükkaya çoğunlukla yoksul orman köylülerinin yaşadığı bölgede günlük hayatın daha da zorlaştığına dikkat çekti. Yanan ormanlık alanlar ile zarar gören vatandaşlarla ilgili hasar tespitlerinin bir an önce tamamlanarak kamuoyuna açıklanması ve yapılacak çalışmaların da bu doğrultuda hızlandırılması gerektiğini söyleyen Büyükkaya, “hasar tespiti ile ilgili kesin ve net rakamlar bir an önce açıklanmalı yapılacaklar bir planlama dahilinde koordine edilmelidir. İlçe belediye başkanları hala yanan orman miktarı, zarar gören köyler, yanan evler ile ilgili farklı rakamlar açıklıyorlar. Bu konuda Valilik bir veri ortaya koymak durumundadır. Yapılacak işler bu veriler doğrultusunda daha çabuk ve doğru şekilde organize edilebilir.” dedi.

YARDIMLAR İÇİN EN DOĞRU ADRES: DERMAN

Büyükkaya yardımların yerine doğru şekilde ulaştırılması için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Yangın bölgesine birçok insan iyi niyetle destek olmak istiyor. Bunun için de elinden geleni yapıyor. Ancak bunun planlı ve bilinçli bir şekilde sürdürülmesi gerek. Birçok belediye yardım topluyor ve bölgeye gönderiyor. Hemen hemen hepsi aynı tarz yardım malzemelerini bölgeye ulaştırıyorlar. Bazı malzemeler üst üste yığılırken, eksikliği hissedilen ürünlere ise ulaşılamıyor. Örneğin bizden en fazla buz istendi. Çünkü bu hava koşullarında en faza yarım gün muhafaza edebiliyorsunuz. Bölgede hala birçok noktada elektrik yok. Bu yüzden buz büyük ihtiyaç. Oysa Büyükşehir Belediyesinin Derman ekipleri ilk günden itibaren her gün bölgede yemek ve çeşitli malzemeler dağıtıyor. İhtiyaçları isim, isim tespit ediyorlar. Birçok görevli köylüler tarafından isimleriyle çağırılıyor. Örneğin bizim aracımızda ütüler vardı. Derman görevlileri hangi ütünün hangi kadına verileceğini biliyordu.

Bazı noktalarda yığılmış plastik mutfak gereçleri, bardak, fincan takımları gördük. Muhtemelen yardım için gelenler ellerinde ne varsa ilk karşılaştıkları mağdurlara verip gitmişler. Bu malzemeye ihtiyacı olanlara da ihtiyaç duymayacakları malzeme ulaştırılmış. Bütün bunların önüne geçmek için yardımların bir düzen içerisinde yerine ulaştırılması lazım. Hem yangın öncesi hem de yangınların ardından her gün bölgede olan Büyükşehir Belediyesi Derman ekibi araç-gereç ve personel yeterliliği (uzmanlığı) bakımından en doğru adres olarak önümüze çıkıyor. Hatta ilçe belediyelerinin de “Derman Çatı Organizasyonu” altında yer almaları gerektiğini düşünüyorum. Ankara, Eskişehir, Çankaya gibi belediyeler bu organizasyonda

Adana’daki ilçe belediyeleri de yer alabilirler.”

ÖZVERİLİ VE TİTİZ ÇALIŞMA

Fuar alanında beyaz eşyadan yataklara ve gıda kolilerine kadar dolu Ankara ve Eskişehir belediyelerinin tırlarının yanında vatandaşların evlerinden gönderdikleri her tür malzeme dikkat çekiyordu. Okuma ve boyama kitapları, oyuncaklar, yazlık-kışlık giyecekler, mutfak gereçleri titizlikle tasnif ediliyordu. Ekiplerin not aldıkları malzemelerden biri ortaya çıktığında büyük sevinç yaşanıyordu; 

”O ekmek tahtasıyla sacı ayırın, Boztahta Köyü’ndeki ablaya gidecek”

 “Kızlarsekisi’ne ütü gidecek. Ütü çıkarsa haber verin”

“Şeker kutularını alta çayları üste koyun ki çay paketleri ağırlıktan patlamasın”

Malzemeler torbalara, kolilere dolduruluyor üzerine küçük notlar iliştirilerek araçlara dağıtılıyordu.

Dayanıklı ürünler ayrı, günlük tüketilecek yiyecekler için ayrı ekipler işbölümü yapıyorlardı.

TAZE ET BİLE BAĞIŞLANDI

Yardımlaşma ekibine katılan gazeteci Armağan Kabaklı da Derman ekiplerinin hızlı bir şekilde bölgenin ihtiyaç haritasını çıkarmış olmasının ihtiyaca cevap veren yardımların yerine ulaşmasında gözle görülür bir koordinasyon kolaylığı sağladığını kaydetti. Büyük bir felaketin günlük yaşamı sekteye uğrattığı bölgede karşılaştıkları manzaraların ürkütücü ve tüyler ürpertici olarak değerlendiren Kabaklı, “Bölgeye giderken ekiplere ulaşan Yücel Dur isimli bir vatandaş koyun kesip paketlediği etleri ulaştırmak istediğini söyledi. Daha yol çıkarken karşılaştığımız bu dayanışma örneği oradaki insanların yalnız olmadığını gösteriyordu. Derman ve SGDD-ASAM gönüllüleri yorgunluk belirtisi vermeden sarp yollardan yangından etkilenen evlere ulaşıyor. Bu gerçekten büyük bir özveri. Tüm arkadaşları tek tek yürekten kutluyorum. Biz de teslim aldığımız etleri ve aracımızdaki diğer yardım malzemelerini elektrik olmayan bölgede günlük öğün olarak tüketilmesi için olağanca hızla dağıtmaya gayret gösterdik. Bir tespit yapacak olursak yaşam sekteye uğramış durumda. Bürokratik hantallığı aşarak hızla bölgeye daha fazla yardım ve destek ulaştırmak gerekiyor” diye konuştu. Kabaklı, Derman ve ASGD-ASAM gönüllülerinin uyum içinde çalıştığını gözlemlediğini de ekledi.

Derman ekiplerine destek amacıyla katılan isimler şöyle:

Salim Büyükkaya (TGS Adana Şube Başkanı), Murat Yıldız (Şube Başkan Yardımcısı), Armağan Kabaklı (TGS Üyesi Birbuçuk Tv Genel Yayın Yönetmeni), Serdar Akın (TGS Merkez Disiplin Kurulu Üyesi), Uğur Büyükkaya (Yardım gönüllüsü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.